Blog Nasıl Açılır? – WordPress ile Blog Sitesi Kurmak

Blog kurmak için hiçbir teknik bilgiye veya beceriye ihtiyacınız yoktur. Profesyonel bir blog sitesi kurmak istiyorum diyen herkes bu rehberi takip ederek kolayca bir blog oluşturabilir.

Peki blog nasıl açılır? Blog nasıl kurulur?

? 2000+ kişi bu rehberi takip ederek kendi profesyonel blog sitesini kolayca kurdu. Ancak yine de desteğe ihtiyacınız olursa sağ alt köşeden canlı sohbete bağlanabilirsiniz.

⏭️ Blog sitenizi oluşturduktan sonra yapmanız gereken çalışmaları da video ve rehber olarak içerik sonunda paylaştık.

?Blog sitenizden para kazanmak mı istiyorsunuz? Rehberi takip edip blog sitenizi açtıktan sonra şuradaki blogdan para kazanma yöntemlerini kullanarak her ay binlerce lira kazanmanız mümkün.

Blog kurulumu adımlarına geçmeden önce sizlere blog kurmak için neler gerekli? Blog site kurma ücreti ne kadar? gibi en çok merak edilen sorulara yanıt vermek istiyoruz.

Profesyonel bir blog oluşturmak için hosting ve alan adına (domain) ihtiyacınız vardır. Tabi bir de bütün içeriklerimizi yazmamızı, yayınlamamızı, sitemizi yönetmemizi ve tasarlamamızı sağlayan WordPress yazılımına.

Gelin blog sitemizi oluşturmamızı sağlayan bu 3 şeyi kısaca tanıyalım.

Blog nasıl açılır? Blog kurmak için neler gerekli?

Alan adı (Domain) nedir?: Bir başka web hizmeti olan domain yani alan adını sitemizin web adresi olarak tanımlayabiliriz. (google.com, facebook.com, youtube.com, eniyihosting.net gibi)

Normalde alan adı için hosting’e ek olarak 120-150 TL gibi ek bir ücret ödemeniz gerekir ancak ben size bu rehberde web hosting ile birlikte nasıl ücretsiz domain alacağınızı göstereceğim.

Alan adları en az 1 yıllık ve en fazla 10 yıllık olarak kaydedilebilmektedir. Tıpkı hosting gibi yenilemediğiniz takdirde silinir.

✔️ Web hosting ile birlikte ücretsiz domain alacağız. (Normalde domain ücreti ortalama 150-200 TL’dir.)

Web hosting nedir?: Hosting bütün web site dosyalarımızı saklayan, çalıştıran ve sitemize 7/24 erişim sağlayan basit bir web hizmetidir. Web hosting hizmetini hosting firmalarından çok uygun fiyatlara satın alabiliyoruz.

Hosting hizmeti ihtiyaca göre farklı planlar şeklinde sunulmakta ve her bütçeye uygun hosting hizmeti bulunmaktadır.

✔️ Birazdan yapacağımız adım adım blog kurulumu anlatımında hızlı ve uygun fiyatlı premium web hosting alacağız.

WordPress nedir?: Blog sitemizi oluşturmak için kullanacağımız kullanımı oldukça basit ve gelişmiş bir içerik yönetim sistemidir. Ayrıca tamamen ücretsizdir.

WordPress yazılımını kullanmak için sadece web hosting hizmetinizin ve alan adınızın olması yeterlidir. Yani hosting ve domain aldıktan sonra WordPress ile blog sitesi kurmak için ek bir ücret ödemeniz gerekmez.

Adım adım blog sitesi kurmak

Web hosting, alan adı ve WordPress’in ne olduğunu öğrendiğimize göre artık blog sitesi kurmak için önümüzde hiçbir engel yok.

Şimdi hosting hizmetimizi ve alan adımızı satın alıp WordPress ile blog sitemizi kuracağız. Hosting ve domain satın almak için birçok hosting firması bulunmaktadır.

Ancak biz ise size blog kurmak için Hostinger’in sunduğu ücretsiz domain ile birlikte indirimli ucuz premium planını öneriyoruz.

✔️ Çok daha uygun fiyata hosting almak ayrıca dolar kurundan ve uygulanabilecek zamlardan uzun süre etkilenmemek için hosting hizmetinizi yıllık yerine 2 veya 4 yıllık olarak satın alabilirsiniz.

Blog nasıl açılır? Ücretsiz domain ve premium hosting ile blog kurmak

Tabi ki daha fazla disk alanı ve özellik için Kurumsal Web Hosting planını da tercih etmeniz mümkün. Ancak genel olarak bir blog sitesi için premium hosting özellikleri yeterlidir.

Tekil Web Hosting planında ücretsiz domain yoktur ve premium hosting planı Tekil Web Hosting planına göre oldukça avantajlıdır.

Blog açmak - Hosting almak
Blog açmak – Hosting almak

Hosting planını seçtikten sonra 3 adımda web hosting hizmetimizi satın alacağız. (Ücretsiz domain’i hosting aldıktan sonra müşteri panelinizden kaydedebilirsiniz.)

İlk adımda ödeme döngüsünü seçmeniz gerekir. En avantajlı ve indirimli fiyat için hosting hizmetinizi uzun süreli olarak satın alın.

Blog kurmak - Hostinger hesap oluştur
Hostinger hesap oluştur

2. adımda hesap oluşturmanız gerekiyor. Eğer bir hesabınız yoksa e-posta adresinizi yazarak veya google/facebook hesabınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Blog sitesi kurmak – Güvenli ödeme

3. ve son adımda ise ödeme yapmanız gerekiyor. Banka/Kredi kartınızı kullanarak hızlıca ödeme işlemini güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bunun için kart bilgilerinizi gerekli alanlara yazın ve Güvenli Ödeme butonuna tıklayın.

Ödeme işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra web hosting hesabınız otomatik olarak etkinleştirilecektir.

Ücretsiz alan adınızı kaydedin

Eğer premium veya kurumsal web hosting planlarından birini seçtiyseniz müşteri panelinizden hemen alttaki gibi bir mesaj göreceksiniz.

Ücretsiz domain

“Ücretsiz alan adınızı talep edin!” mesajının hemen yanındaki Alan adını al butonuna tıklayın.

Alan adı ara – Ücretsiz domain al

Alan adı ara penceresindeki kutuya istediğiniz alan adını yazın ve Kullanılabilirliği kontrol et butonuna tıklayarak daha önce başkası tarafından alınıp alınmadığını kontrol edin.

Blog sitesi kurmak – Ücretsiz alan adınızı alın

Eğer sorguladığınız alan adı daha önce alınmamışsa Alan adı alınabilir mesajını alacaksınız. Başka bir alan adı sorgulamak için pencerenin sol üst kısmındaki “Geri git” simgesine tıklayın.

Sorguladığınız ve alınabilir alan adını kaydetmek için ise “Alan adını al” butonuna tıklayın.

WordPress ile sitenizi kurun

Web hosting hizmetimizi aldıktan ve alan adınızı kaydettikten sonra WordPress ile blog sitenizi kurabilirsiniz.

Web hosting kurulum

Web hosting hizmetinizi WordPress ile kurmak için Setup butonuna tıklayın ve adımları uygulayın.

Blog sitesi kurmak – Yeni web sitesi kur

Yeni bir web sitesi kurmak için “Build a New Website” seçeneği ile devam etmelisiniz. Select butonuna tıklayarak sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.

Domain seçin

Bu adımda kaydettiğiniz alan adı seçip Select butonuna tıklayarak devam edin.

WordPress ile blog sitesi kurmak

Select a Platform adımında WordPress’i seçiyoruz ve devam ediyoruz.

WordPress blog e-posta ve şifre

WordPress giriş için yönetici e-posta adresi ve güvenli bir şifre belirlemeniz gerekiyor. Bu bilgileri girdikten sonra Continue butonuna tıklayarak kurulum işlemini tamamlayın.

WordPress yönetici paneline siteadi.com/wp-admin bağlantısını kullanarak ulaşabilir ve wordpress kurulumunda belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz.

WordPress yönetici paneli

WordPress kullanımı oldukça kolay sistemdir. Panelinizde bulunan hemen sol tarafta menüyü ve seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Ayrıca bir wordpress sitesi kurduktan sonra yapılması gereken ilk ayarlar için hemen alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir soru işareti varsa veya yardımca ihtiyacınız olursa youtube videosuna veya bu yazı altına yorum bırakabilirsiniz.

“Blog Nasıl Açılır? – WordPress ile Blog Sitesi Kurmak” için 5 yanıt

Eğlenceli ve bilgilenlendirici bir rehber olmuş hiç sıkılmadan kolayca blog sitemi oluşturdum. Blogunuzu da takipteyim yazılarınızın devamını bekliyorum.
Teşekkürler

Ne zamandır aklımdaydı ve nihayet bugün sayenizde blog sitemi kurdum. Bu kadar kolay olduğunu bilseydim hiç ertelemezdim 🙂 Herkese başarılar ..

Gerçekten kolaymış ayrıca yardımlarınız için teşekkür ederim.

Harika anlatmışsınız ben bile kurdum valla 😀 WordPressi de yavaş yavaş öğreneceğiniz artık ama çok zor görünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HOSTING BLOG & REHBERLER