En iyi VPS ve VDS (Özel Sanal Sunucu) Firmaları

VPS ve VDS hizmetleri genellikle oluşturulacak bazı web uygulamalarının ihtiyaç duyduğu özel eklentiler ve sistem düzeyinde yapılması gereken bazı özelleştirmeler için idealdir.

Eğer bir web siteniz varsa ve yüksek performans arıyorsanız Hosting123 PRO Cloud Hosting planlarını incelemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede kurulum, yönetim, güvenlik ve yedekleme gibi teknik işlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Hetzner

5,000+ değerlendirme

* Ücretsiz 20€ Kredi

Contabo

3,000+ değerlendirme

IHS Telekom

2,000+ değerlendirme

Linode

2,000+ değerlendirme

Liquid Web

100+ değerlendirme

Vultr

1,000+ değerlendirme

Digital Ocean

3,000+ değerlendirme

OVH Cloud

100+ değerlendirme

InterServer

2,000+ değerlendirme

Evet bazı zamanlar web sitelerimiz yüksek ziyaretçi sayılarına ulaştığında veya büyük, orta ölçekli bir web projesi başlatmak istediğimizde paylaşımlı hosting hizmetleri yetersiz kalabiliyor.

Bu tür durumlarda da VPS’ye geçmek zorunda kalabilirsiniz.

VPS hizmetini tıpkı paylaşımlı hosting hizmeti gibi birçok firmadan kolayca kiralayabiliyoruz ancak VPS kurulumu, yönetimi ve güvenliği için teknik bilgiye ihtiyacınız vardır.

VPS hizmeti sağlayan firmalar size her konuda destek vermezler.

En iyi VPS firmalarını nasıl belirledik?

En iyi vps firmalarını belirlerken uygun fiyat, faturalandırma, donanım, veri merkezi sayısı, güvenlik ve güvenilirlik gibi unsurları göz önünde bulundurduk.

Çalışma süresi (uptime): Herkes web sitesi kullanıcılarına kesintisiz olarak hizmet vermeyi amaçlar ve bu kullanıcı memnuiyeti için son derece önemlidir.

Bu yüzden de çalışma süresi tartışmasız olarak dikkate alınması gereken en önemli faktördür. Keza çoğu kişi daha iyi bir çalışma süresi ve daha yüksek performans için standart web hosting planından VPS’ye geçiş yapmaktadır.

En iyi VPS firmaları %99.9 uptime garanti eder ve bu standartı karşılayamazlarsa faturanıza kredi verirler.

Güvenlik ve güvenilirlik: Verilerimizin güvende olduğundan her zaman emin olmak isteriz. Gerek DDoS koruması gerek yedeklemeler gerekse veri merkezinde alınan teknik önlemler çok önemlidir.

Firmaların bazıları DDoS korumasını ücretsiz sağlarken bazıları bunun için ek ücret talep eder. Genelde yedekleme hizmeti plan maliyetlerinin belirli bir oranında verilmektedir.

Faturalandırma: Her incelememizde olduğu gibi en iyi VPS firmaları incelememizde de öncelikle firmların fiyatlarını ve fiyatlandırma politikalarını değerlendirdik.

Ayrıca hizmetin nasıl faturalandırıldığını da açıklamalarımızda belirttik. Bazı firmalar hizmetleri saatlik olarak faturalandırırken bazıları aylık olarak faturalandırmaktadır.

Saatlik barındırma hizmetinizin aktif olduğu her saat için ücretlendirilirken aylık faturalandırmada ise hizmetiniz için her ay sabit bir ücret ödersiniz.

Donanım: İyi bir VPS firması en son teknolojilere ve güçlü bir alt yapıya sahip olmalıdır.

Burada tavsiye ettiğimiz en iyi VPS firmalarının sunucuları ECC RAM, SSD diskler ve güçlü işlemcilerle birlikte sağlam donanımlara sahiptirler.

Bu web sitelerimizin yüksek performans ve kesintisiz çalışması süresi için olmazsa olmazdır.

Veri merkezi sayısı: Web sitelerinin hızı sunucu konumlarına göre bazen önemli ölçüde değişiklik gösterebiliyor.

CDN gibi servislerle bu sorunun önüne geçebilsek de herhangi bir amaçla farklı veri merkezlerinden hizmet almak isteyebilirsiniz.

Buradaki firmaların birçoğu birden fazla veri merkezine sahiptir ve VPS barındırmak için firmaların sunduğu veri merkezi konumlarından istediğinizi seçebilirsiniz.

Contabo – contabo.com

En iyi VPS firmaları – Contabo

Contabo.com’a git

Contabo Türkiye’de de dahil birçok ülkede oldukça popüler ve çokça tercih edilen almanya merkezli VPS sağlayıcısıdır.

Bu kadar popüler olmasının nedeni son derece ucuz fiyatlara hızlı sanal sunucu sağlaması ve kaliteli hizmet sunmasıdır.

Contabo’nun 4 farklı VPS barındırma planı bulunuyor ve bütün planlar DDoS koruması ve snapshots teknolojisi ile desteklenmektedir.

Ayrıca konfigürasyonda hangi işletim sisteminin kurulu olması gerektiğini seçebilir ve hosting kontrol panelini belirleyebilirsiniz.

cPanel ve Plesk ücretliyken Lamp, Lamp + Webmin veya Webmin’i ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

IHS Telekom – ihs.com.tr

En iyi VPS firmaları

Planları İnceleyin

IHS Telekom sanal sunucu ( VDS Sunucu – VPS Server ) alabileceğiniz sunucu kiralama hizmeti sunan en iyi Türkiye hosting şirketlerinden biridir. Türkçe desteğin yanı sıra fiyatlandırmalar da türk lirası cinsindendir.

IHS Telekom’da kolayca cPanel, Plesk ve Windows sanal sunucular oluşturabilirsiniz. Ayrıca ister VDS sunucu veya VPS Server alın farketmeksizin, sanal sunucunuzla beraber CyberPanel ve Zimbra gibi ücretsiz hosting kontrol panellerini de tercih edebilirsiniz.

Projenizin ihtiyaçlarına yönelik VDS – VPS sunucunuzu dilediğiniz gibi oluşturup, ölçeklendirebiliyorsunuz. Ek olarak web uygulamanızın ihtiyaçları arttığında sunucu kaynaklarınızı da yükseltebiliyorsunuz.

Üstelik IHS Telekom’ da bir ödüllendirme sistemi mevcuttur.

Yeni üye olan herkese 150 tl değerinde ihspara hediye ediyorlar ve yaptığınız alışverişlere göre ekstra ihspara kazanabiliyorsunuz.

IHS Telekom’dan yapacağınız alışverişlerin %5’i kadar ihspara kazanırsınız ve kazandığınız ihsparaları 120 gün içerisinde kullanmalısınız aksi taktirde 120 gün sonra otomatik olarak silinirler.

Bunun dışında kazandığınız ihsparaları sadece 200 TL ve üzerindeki alışverişlerinizde kullanabiliyorsunuz. 

(ihsparalarınızı nakit paraya dönüştüremezsiniz ve başkalarına devredemezsiniz.)

Linode – linode.com

En iyi sanal sunucu firmaları
Linode – En iyi cloud sanal sunucu firmaları

Ücretsiz 100$ Kredi

Linode 2003 yılında kurulmuş özellikle linux ile yakından ilgilenen geliştiricilere yönelik hizmet veren ABD merkezli bir özel sanal sunucu firmasıdır.

Şuanda 11 veri merkezleri bulunmaktadır ve hizmetleri saat bazında faturalandırılmaktadır.

Linode’da ilk defa bir hesap açacaksanız hemen üstteki 100$’lık promosyon linkine tıkladıktan sonra açılan sayfadaki kayıt formunuza promosyon kodunuz otomatik olarak eklenecektir.

 • Saatlik mi faturalandırılıyor? Evet.
 • Yedekleme var mı? Hayır. (Ek ücret)
 • DDoS koruması var mı? Evet.
 • Panelden VPS düşürme ve yükseltme yapılabilir mi? Evet.
 • Ödeme seçenekleri nedir? Kredi kartı ve PayPal.
 • Kaç veri merkezi var? Avustralya, Kanada, Almanya, Hindistan, Japonya, Singapur, Birleşik Krallık, ABD

Linode en ucuz planı 1 GB RAM, 1 CPU, 25 GB SSD disk alanı, 1 TB ağ aktarımı, 40 gbps ağ girişi (alınan trafik) ve 1000 Mbps ağ çıkışı (gönderilen trafik) ile ayda 5 dolardan başlar. Bu fiyat sonraki daha fazla kaynağa sahip her üst planla birlikte artar.

Kart ile kolayca ödeme yapabilirsiniz ve ilk 60 gün içinde 100$’lık promosyon kodunuzu kullanabilirsiniz. Ayrıca linode 7 günlük para iade garantisi sunmaktadır.

Linode orta veya büyük bir proje başlatmayı planlayan kullanıcılarımız için gerek yüksek performanslı sunucularıyla, gerek desteğiyle, gerekse çalışma süresiyle en iyi seçimlerden biridir.

Liquid Web – liquidweb.com

LiquidWeb
LiquidWeb – Cloud VPS

İnceleyin

Merkezi yine ABD olan Liquid Web 10 veri merkezinden yaklaşık 50.000 müşteriye hizmet veren ve 2 milyona yakın siteyi yöneten büyük kaliteli bir VPS firmasıdır.

Liquid Web’in fiyatları diğer VPS firmalarına göre oldukça pahalıdır. Ancak yine de bu firmadan hizmet aldığınız zaman paranızın karşılığını fazlasıyla verdiğini göreceksiniz.

 • Saatlik mi faturalandırılıyor? Hayır.
 • Yedekleme var mı? Hayır. (Ek ücret)
 • DDoS koruması var mı? Evet. (2 Gbps’ye kadar)
 • Panelden VPS düşürme ve yükseltme yapılabilir mi? Evet.
 • Ödeme seçenekleri nedir? Kredi kartı ve PayPal.
 • Kaç veri merkezi var? ABD (Phoenix Arizona), Hollanda (Amsterdam)

Liquid web’de VPS hizmetiniz yıllık alım gibi herhangi bir sözleşme olmadan aylık olarak faturalandırılır.

Cloud VPS hizmetinizi faturalandırma döngüsü sırasında iptal etmeniz durumunda fatura dönemlerinin kalan süresi için orantılı bir geri ödeme yapılır.

Ancak bu ödeme Liquid Web hesabınızda kredi olarak verilir.

Liquid web’deki VPS sunucularının 2 gbps’ye kadar saldırılar için DDoS saldırı koruması vardır ve hizmetinizle ServerSecure paketine sahip olursunuz.

Vultr – vultr.com

En iyi VPS – Vultr

Ücretsiz 100$ kredi

Vultr, dünya çapında 17 veri merkezine sahip, son derece güvenilir, yüksek performanslı cloud sanal sunucu sağlar.

Üstelik hizmetlerini denemeniz için size 30 gün boyunca geçerli 100$ hediye kredi vermektedir.

Kontrol paneli yerleşik, modern arayüze sahip ve oldukça kullanışlıdır. Ayrıca vultr hizmetlerinde saatlik olarak fiyatlandırma yapar.

Hızlı cevaplarla Vultr;

 • Saatlik mi faturalandırılıyor? Evet.
 • Yedekleme var mı? Hayır. (Aylık saatlik bazda %20 ek ücret)
 • DDoS koruması var mı? Hayır. (Ayda ek 10$)
 • Panelden VPS düşürme ve yükseltme yapılabilir mi? Evet.
 • Ödeme seçenekleri nedir? Kredi kartı, PayPal ve Bitcoin.
 • Kaç veri merkezi var? Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, Hollanda, Singapur, Güney Kore, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri

Vultr’de yedekleme ve ddos koruması ek ücretler içerir. Bulut vps sunucunuz için yedekleme hizmeti almak isterseniz bu size plan fiyatınızın %20’si kadar mâl olacaktır.

DDoS korumasını için de aylık 10$ (saatlik 0,015$) ödemelisiniz.

Hetzner – hetzner.com

En iyi cloud sanal sunucu – Hetzner

Ücretsiz 20€ kredi

Almanya merkezli bir web barındırma şirketi olan hetzner yüksek performansı ve çok ucuz fiyatlarıyla en iyi vps sanal sunucu incelememizde yerini almayı başardı.

Daha önce hetzner ile çalışmayanlar için hemen üstteki butona 20€ hediye başlangıç kredisi linkini ekledik.

Hızlı cevaplarla Hetzner;

 • Saatlik mi faturalandırılıyor? Evet.
 • Yedekleme var mı? Hayır (Plan maliyetinin %20’si).
 • DDoS koruması var mı? Evet.
 • Panelden VPS düşürme ve yükseltme yapılabilir mi? Evet.
 • Ödeme seçenekleri nedir? Kredi kartı ve PayPal.
 • Kaç veri merkezi var? Almanya, Finlandiya.

Hetzner hizmetleri saatlik olarak faturalandırmakta ve DDoS koruması için ek olarak herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ancak yedekleme ücreti plan maliyetinin %20’si kadardır.

Şuan tam olarak 3 veri merkezine sahiptir ve kullanıcı paneli son derece basit, temiz bir arayüze sahiptir.

DigitalOcean – digitalocean.com

Sanal bulut sunucu – DigitalOcean

Ücretsiz 100$ kredi

DigitalOcean, merkezi New York olan ve dünya çapında veri merkezleri bulunan dünyanın en büyük ve en popüler sanal sunucu firmalarından biridir.

(VPS barındırma için toplamda 12 veri merkezi konumuna sahiptir.)

Şirket geliştiricilere birden çok bilgisayarda aynı anda çalışan uygulamaları dağıtmaya ve ölçeklendirmeye yardımcı olur.

Hızlı cevaplarla DigitalOcean;

 • Saatlik mi faturalandırılıyor? Evet.
 • Yedekleme var mı? Hayır.
 • DDoS koruması var mı? Hayır.
 • Panelden VPS düşürme ve yükseltme yapılabilir mi? Evet.
 • Ödeme seçenekleri nedir? Kredi kartı ve PayPal.
 • Kaç veri merkezi var? Kanada, Almanya, Hindistan, Hollanda, Singapur, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

Digitalocean hizmetleri saatlik olarak faturalandırır ayrıca yeni müşterilere tam 60 gün boyunca geçerli 100$ ücretsiz başlangıç kredisi vermektedir.

Hemen üstteki butondan ulaşabileceğiniz ücretsiz kredi bağlantısıyla hesabınızı oluşturduktan sonra sunucunuzu kurmaya başlayabilirsiniz.

Digitalocean DDOS saldırılarını azaltmak için CloudFlare hizmetlerinin kullanılmasını önerir ve yedeklemeler için ek ücret ödemeniz gerekir.

OVHcloud – ovhcloud.com

Sanal sunucu – Cloud VPS – OVHcloud

Planları inceleyin

OVH, merkezi Fransa olan VPS, özel sunucular, hibrit ve genel bulut çözümleri sunma konusunda uzmanlaşmış küresel bir sanal bulut sunucu barındırma sağlayıcısıdır.

Şirket, 4 kıtada 12 tesiste 30 veri merkezini yönetiyor, kendi sunucularını üretiyor, kendi veri merkezlerini kuruyor ve maksimum verimlilik elde etmek için kendi fiber optik küresel ağını kullanıyor.

Hızlı cevaplar OVHCloud;

 • Saatlik mi faturalandırılıyor? Aylık ve saatlik.
 • Yedekleme var mı? Hayır. (1,10$/100 GB)
 • DDoS koruması var mı? Evet.
 • Panelden VPS düşürme ve yükseltme yapılabilir mi? Evet.
 • Ödeme seçenekleri nedir? Kredi kartı ve PayPal.
 • Kaç veri merkezi var? Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Polonya, Singapur, Birleşik krallık ve Amerika Birleşik Devletleri.

DDoS korumasını dahili olarak sunar ancak yedeklemeler için diğer firmalarda olduğu gibi ek ücret talep eder.

Kullanıcı arayüzü geçen yıl önemli ölçüde gelişti ve şimdi daha modern, makul derecede hızlı ama yine de biraz karmaşık olduğunu söyleyebiliriz.

InterServer – interserver.net

En iyi sanal sunucu – InterServer

İlk ay sadece 0.01$

InterServer ABD merkezli en iyi VPS firmalarından biridir.

VPS hizmetini ilk ay için 0.01$ ile denemek için VPS sayfasından istediğimiz özellikleri belirledikten sonra BUY NOW butonuna tıklayın ve hesabınızı oluşturun.

Hesabınızı oluşturduktan sonra siparişinizi geçerken kupon kodu olarak 1cent yazın.

Hızlı cevaplarla InterServer;

 • Saatlik mi faturalandırılıyor? Hayır.
 • Yedekleme var mı? Hayır.
 • DDoS koruması var mı? Evet.
 • Panelden VPS düşürme ve yükseltme yapılabilir mi? Evet.
 • Ödeme seçenekleri nedir? Kredi kartı ve PayPal.
 • Kaç veri merkezi var? Amerika Birleşik Devletleri

Sadece ABD veri merkize sahip interserver yüksek uptime ile yüksek performanslı bulut sanal sunucusuna sahiptir.

Faturalandırma aylık olarak yapılmaktadır ve fiyatları birçok firmaya göre çok uygundur.

Ayrıca verdikleri destek son derece hızlı ve çözüm odaklıdır. İstediğiniz zaman canlı sohbet veya müşteri panelinizden destek bileti oluşturarak yardım alabilirsiniz.

VPS nedir? Ne işe yarar?

VPS açılımı “Virtual Private Server” yani “Özel Sanal Sunucu”dur. VPS hizmeti ile istediğiniz kadar kaynağa (RAM, CPU, Disk alanı vs.) sahip olabilirsiniz.

Web siteniz için VPS hosting, tüm bir sunucuyu kiralayabileceğiniz şekilde yapılandırılmıştır. Yüksek trafik alıyor veya bekliyorsanız VPS sizin için uygun bir çözüm olabilir.

Daha yüksek performans ve çalışma süresi için eniyihosting.net olarak VPS kullanmanızı öneririz.

VPS ile paylaşımlı web hosting farkı nedir?

Standart paylaşımlı web hosting planlarının kaynakları sınırlıdır ve sunucuda bulunan diğer bütün web siteleri ile ortak kullanılır. (IP adresi dahil)

VPS ile web siteniz neredeyse adanmış bir sunucuda barındırılmış gibi çalışır, özel bir ip adresine ve istediğiniz kadar kaynağa sahip olursunuz. Yani VPS hosting sadece size özeldir.

Bulut bilişim (Cloud computing) nedir?

Tek bir makine yerine birbirine bağlanmış uzak sunuculardan oluşan ağdaki kaynakların kullanılması metoduna cloud computing yani buluş bilişim denir.

Bulut bilişim kolayca ölçeneklenebilir, güçlü, stabil ve akıcı olmakla birlikte oldukça esnektir.

Cloud VPS firmaları sizlere çok daha iyi çalışma süresi ve daha yüksek performans sunar.

VPS benim için uygun mu?

Yayınlayacağınız web sitesine göre değişir. Eğer blog gibi yeni ve küçük bir web sitesi kuracaksanız paylaşımlı hosting özellikle maliyet açısından sizin için çok daha uygundur.

Ancak daha fazla ram ve işlemci gücüne ihtiyacınız varsa kesinlikle sanal sunucu almanızı tavsiye ederiz.

Örneğin, yüksek sayıda ziyaretçiye sahip web siteleri, web uygulamaları ve online oyun gibi projeler için VPS en iyi seçim olacaktır.

Hangi hosting kontrol panelini kurmalıyım?

Özel sunucular için en çok tercih edilen hosting kontrol paneli WHM/cPanel’dir. Ancak cPanel’in en ucuz lisansı aylık 15$’dır ve bu lisans ile sadece 1 cPanel hesabı oluşturabilirsiniz.

Daha ucuza hosting kontrol paneli arıyorsanız plesk veya directadmin’i önerebiliriz. Ayrıca ücretsiz olarak kullanabileceğiniz cyberpanel’i de deneyebilirsiniz.

HOSTING BLOG & REHBERLER