Blogdan Para Kazanmak İçin 7 Yöntem

Blog kurmak internetten para kazanmak için popüler yöntemlerden birisidir. Eğer sizin halen bir blog siteniz yoksa en basit kişisel bir blog sitesi kurup para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Diyelim ki bir blog sitenizi açtınız. Peki blogunuzdan nasıl para kazanacaksınız?

Blog üzerinden para kazanmak için birçok yöntem var. Burada sizlerle paylaştığımız en kârlı blogdan para kazanma yollarını kullanarak blog sitenizden maksimum kazanç elde edebilirsiniz.

Google Adsense

Adsense, blog ile para kazanmak için herkesin ilk olarak başvurduğu en kolay gelir kaynağıdır. Dünyanın en büyük teknoloji şirketi google’ın sunduğu bu servis en güvenilir kazanç kapılarından birisidir.

Google, adsense yayıncılarına rakiplerinden çok daha iyi ücretler ödediği için dünyada en çok tercih edilen reklam servisi haline gelmiştir.

Ülkemizde sadece adsense ile ayda binlerce, yüzbinlerce hatta milyonlarca lira kazanan siteler var.

Siz de birkaç adımda adsense’den para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Google adsense sitesine gittikten sonra sitenizle kaydolun ve size verilen kodu sitenize ekleyin.

Siteniz incelendikten sonra eğer adsense yayıncı koşullarını sağlıyorsanız adsense hesabınızın onaylandığını bildiren bir e-posta alacaksınız.

Bu aşamada artık hesabınıza giriş yapıp adsense reklam kodlarını sitenize ekleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Adsense’de ödeme eşiği 200 TL’dir ve ödemeler her ay düzenli olarak yapılır.

Diğer reklam servisleri

Blog sitenizden para kazanmak için adsense alternatifi diyebileceğimiz diğer reklam servislerini de kullanabilirsiniz. Bu reklam servislerini adsense ile birlikte de kullanabilirsiniz.

PropellerAds: En iyi adsense alternatifi reklam servislerinden birisidir. Doğrudan bağlantı, bildirim, geniş reklam, banner ve popunder reklam çeşitleri vardır.

PropellerAds’te hesabınızı oluşturduktan sonra panelinizin menüsünden “Sites” sayfasına giderek sitenizi ekleyin ve site sahipliği doğrulamak için verilen kodu <head> tagleri arasına yapıştırın.

Doğrulamayı tamamlamak için kodu sitenize ekledikten sonra hesabınıza dönüp “Verify” bağlantısına tıklayın.

Site sahipliğini başarılı bir şekilde doğruladığınızda tekrardan “Sites” sayfasına dönüp “Add zone”a tıklayarak istediğiniz reklam modelinin kodunu alabilirsiniz.

ProperllerAds’in ödeme eşiği 100$’dır. Ödemeleri herhangi bir türk bankasındaki USD hesabınıza gönderebilirsiniz.

Admatic: Türkiye’de yine adsense’e alternatif olarak kullanabileceğiniz yerli SSP platformudur.

Admaticte kazanç ölçümü olarak eCPM kullanılıyor. Yani kazançlar 1000 gösterim başına belirleniyor. Reklamlara tıklamanın kazanca herhangi bir etkisi yoktur.

Admatic’e başvuru yaptıktan sonra hesabınız inceleniyor ve eğer sitenizde yasaklı içerikler yayınlamıyorsanız (yetişkinler için içerikler vs.) en geç 3 güne kadar hesabınız onaylanıyor.

Admaticte mobil ve masaüstü cihazlar için bir çok reklam modeli buluyor ve her reklam modelinin eCPM değeri değişiklik gösterebiliyor.

Admatic’de ödeme alt limiti 50 TL‘dir ve ödemeler her ayın 25’inde (en geç 30’unda) belirttiğiniz banka hesabına düzenli olarak yapılmaktadır.

Reklamstore: Ülkemizde faaliyet gösteren yavaş yavaş global pazara giren diğer yerli dijital reklam platformlarından birisi de reklamstore’dur.

Kazançlar admaticteki gibi eCPM yani 1000 gösterim başına göre belirlenmektedir ve reklamstore’da da yayıncılar için sunulan bir çok reklam modeli bulunmaktadır.

Display, video, mobil ve özellikle son yılların en popüler, en etkili ve en çok dönüşüm alınan reklam modeli native (doğal) reklam modeliyle çok iyi kazançlar elde etmeniz mümkün.

Sitenizde yasaklı içerikler barındırmıyorsanız reklamstore’da çok kolay bir şekilde yayıncı olabilirsiniz.

Tanıtım yazıları

Tanıtım yazısı, reklam amaçlı içerik veya advertorial reklam.

Advertorial reklam, herhangi bir reklamın içerikle bütünleştirilerek sunmak ve içeriğin editörel olarak hedef kitleye ulaştırılmasını sağlamak amacıyla oluşturulan içeriklerdir.

Advertorial reklam, sadece bloglarda değil, gazetelerde, dergilerde veya televizyonda uygulanan bir reklam modelidir.

Günde onlarca reklam içerikli yazılar okuyor, videolar izliyoruz. Belki de bunların bir çoğunun reklam amaçlı olduğunu hiç anlamıyoruz bile.

Tanıtım yazısı, internette reklam yapmanın en etkili yöntemlerinden birisidir.

Hizmetlerini, ürünleri tanıtmak isteyen şirketler ve google’da üst sıralara çıkmak isteyen web siteleri de sitenizde tanıtım yazısı yayınlatmak isteyebilir.

Tanıtım yazısında dikkat edilmesi gerekenler

Eğer sitenizde tanıtım yazıları yayınlayarak para kazanmak istiyorsanız bu reklam modelini sitenizde sağlıklı bir şekilde yürütmek için bir kaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

1-  Sitenizde yayınlayacağınız yazı daha önce başka yerde yayınlanmamış olmalıdır. Ayrıca her yazımızda yaptığımız gibi dilimizi doğru kullanmalı ve yazım hatalarından kaçınmalıyız.

2-  Tanıtım yazısında öncelikli amacımız kullanıcıya faydalı olmak ve kullanıcıyı bilgilendirmek olmalıdır.

3-  Eğer tanıtım yazısı yayınlamaktaki amaç ilgili firmayı google’da yükseltmekse, yazıyı seo uyumlu olarak hazırlayın ama yazıda aşırı seo teknikleri uygulamayın.

4-  Çok fazla tanıtım yazısı yayınlama talebi aldıysanız bu yazıları belli bir zaman aralıkları ile yayınlamanız google’daki konumunuz ve itibarınız açısından daha sağlıklı olacaktır.

5-  Bu işten para kazanıyor olsanız bile tanıtımını yapacağınız siteler, firmalar için seçici olun. Kendi sitenizin konusu ile ilgili olmayan sitelerin tanıtımını yapmak için alakasız içerikler yayınlamayın.

Tanıtım yazısı fiyatını, günlük ziyaretçi sayınıza, sitenizin, içeriklerinizin kalitesine, itibarına ve bulunduğunuz sektörün rekabetine göre belirlemelisiniz.

Tanıtım yazısı nasıl satılır?

Web sitelerinde tanıtım yazıları yayınlatmak isteyenlere en kolay wmaraci.com ve r10.net forum siteleriyle ulaşabilirsiniz.

Bu sitelere kaydolduktan sonra ticaret – alışveriş bölümünün ilgili kategorisinde sitenizde tanıtım yazısı yayınlayabileceğinize dair bir ilan oluşturabilirsiniz.

Reklam alanları

Google adsense gibi reklam servislerinin sürekli olarak değişen reklamlarını yayınladığınız alanlarda başka web sitelerinin sabit reklamlarını yayınlayabilirsiniz.

Bu gelir modelinin en büyük avantajı sitenize gelen ziyaretçilerin bu reklama tıklasa da tıklamasa da düzenli olarak sabit bir ücret alıyor olmanız.

Blogdan para kazanmak – Banner reklam alanı sat

Üstelik bu reklam alanlarını 3 aylık veya 6 aylık gibi periyotlarla daha uygun fiyatlara sunarak toplu ödemeler alabilir ve ileri dönem için kendinize kazanç garantisi sağlayabilirsiniz.

Tabi yine aynı anda diğer reklam alanlarında google adsense reklamlarını da yayınlayabilir veya dilerseniz aynı şekilde başka firmalara da farklı reklam alanlarınızı kiralaya verebilirsiniz.

Sabit olarak sitenizde yayınladığınız bu reklam eğer sitenizle yakından alakalı ise reklam veren de bu alandan maksimum verimi alacaktır. Bu da reklam verenlerin sürekli olarak sizi tercih edeceği anlamına gelir.

Sitenizde reklam vermek isteyebilecek olan kişilere veya firmalara az önce tanıtım yazıları kısmında bahsettiğim webmaster forum siteleriyle ulaşabilirsiniz.

Backlink satmak

Backlink, SEO’da en önemli etkenlerden biridir.

Bu yüzden bir çok web sitesi sahibi sitelerini google sonuçlarında üst sıralarda çıkarmak, daha fazla ziyaretçiye sahip olmak ve kazançlarını arttırmak için kaliteli sitelerden link satın alıyorlar.

Bu linkleri belirlediğiniz bir ücret karşılığında reklam verenin talep ettiği yazınıza, sitenizin alt kısmına (footer) veya sitenin yan tarafına (sidebar) sponsorlu linkler diye bir alan oluşturarak reklam veren linklerini ekleyebilirsiniz.

Ücreti de tıpkı tanıtım yazısında olduğu gibi sitenizin kalitesini, itibarını, sitenizin ziyaretçi sayısını ve nereden link verileceğini göz önünde bulundurarak belirlemelisiniz.

Ücreti normalden daha fazla arttıran sebepler de olabilir. Mesela backlink almak isteyen web sitesi sizin rakibiniz ise bu ücreti 3-4 katına kadar çıkarabilirsiniz.

Premium içerik sunmak

Ziyaretçilerinize sunabileceğiniz değerli bilgilere sahipseniz bu bilgiler için ücret talep edebilirsiniz.

Örneğin bir e-kitap oluşturdunuz ve bunu belli bir ücret karşılığında satmak istiyorsunuz. Bunun için size şuradaki harika wordpress eklentisini öneririm.

Bu eklenti dosyaların ödeme yaparak dağıtılmasına izin veriyor. Kullanıcılar ne kadar ödeyeceklerine ve bunun için hangi ödeme yöntemini kullanılacağına karar verebilir.

PayPal, Payza / Alertpay, Skrill / Moneybookers, Authorize.Net, InterKassa, EgoPay, Perfect Money, Kredi / Banka Kartları (Stripe yoluyla), Bitcoins (BitPay aracılığıyla) ile ödeme alabilirsiniz.

Ödemeler için minimum limit belirleyebilir veya her dosya için ayrı ayrı sabit bir miktar belirleyebilirsiniz.

Ödeme tamamlandığında, eklenti otomatik olarak alıcının e-posta adresine geçici şifrelenmiş indirme bağlantısı gönderir ve alıcı bu bağlantı ile dosyaya kolayca erişim sağlar.

Eklenti anlattığım gibi basit kullanıma ve çalışma mantığına sahip oldukça da kullanışlıdır. Sizin yapmanız gereken tek şey ziyaretçileriniz için değerli içerikler hazırlamak.

Blogdan e-ticaret

Sitenizinde shop, market diye bir alan oluşturup kendi ürünlerinizi veya tedarik edebildiğiniz çeşitli ürünleri satarak para kazanabilirsiniz.

Mesela bir gıda blogu sahibisiniz ve yiyecekler hakkında içerikler üretiyorsunuz diyelim. O halde yöresel ürünlerin satışını yapabilirsiniz.

Ya da bir spor sitesine sahipseniz besin desteği için ürünler (gainer) satabilirsiniz.

Bunların dışında e-kitap veya online kurs gibi dijital ürünler de satabilirsiniz.

Siteye e-ticaret özelliği ekleme

sitemiz.com/market, sitemiz.com/alisveris veya subdomain şeklinde market.sitemiz.com gibi bir alan oluşturabilirsiniz.

Eğer subdomain ile bir e-ticaret bölümü oluşturmak istiyorsanız, öncelikle şunu belirteyim. Subdomain ana adresinizden tamamen bağımsız olarak çalışır ve bu adresi farklı bir site gibi yönetirsiniz.

WordPress kullanıyorsanız ve e-ticaret için farklı bir adres oluşturmak istemiyorsanız WooCommerce e-ticaret eklentisini kullanabilirsiniz. Fazlasıyla işinizi görecektir.

Subdomain altında ise istediğiniz e-ticaret platformunu kurabilirsiniz.

Size opencart’ı tavsiye edebilirim. Opencart kullanımı kolay ve profesyonel bir e-ticaret yazılımıdır. Kurulumu yaptıktan sonra gerekli ayarları ve işlemleri tamamladığınızda satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HOSTING BLOG & REHBERLER