Yeni Kurulan Web Sitesi İçin A’dan Z’ye Checklist

Bir web sitesi oluşturduktan sonra yapılması gereken birçok önemli ayar ve gerekli olduğunu düşündüğümüz çalışmalar bulunmaktadır.

Bu ayarlar ve çalışmalar sitenizi daha güvenli ve doğru çalışmasını sağlayacaktır.

>> Bu rehber WordPress ile kurulan web siteleri için hazırlanmıştır.

>> Sitenizin hızlı ve kesintisiz çalışması için iyi bir hosting firmasıyla çalışmanızı öneriyoruz. Bunun için tavsiye ettiğimiz en iyi hosting firmalarını inceleyebilirsiniz.

Genel ayarlar ve düzenlemeler

Çalışmalara öncelikle genel ayarlar ile başlayacağız. Bunun için en başta wordpress sitenize yönetici olarak giriş yapın.

Sitenizin yönetici paneline giriş yaptıktan sonra menüden Ayarlar > Genel sayfasına gidin. Buradan sitenizin başlığını ve sloganını istediğiniz gibi düzenleyin ardından sayfanın sonundan ayarları kaydedin.

Site başlığını ve sloganını doğru ve SEO uyumlu olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Örnek sayfa, örnek yazı ve hello dolly

WordPress kurulumu ile birlikte gelen örnek olarak yayınlanmış “Hello world” başlıklı yazıyı, “Sample page” başlıklı sayfayı ve eklentilerdeki “Hello dolly” adlı eklenti silebilirsiniz.

Bunlar wordpress sitesi için sadece örnek olması amacıyla sitenizde bulunmaktadır ve herhangi bir faydaları yoktur.

Kalıcı bağlantılar

Bağlantılarınızı SEO uyumlu olarak ayarlamak için kalıcı bağlantı ayarlarını kullanacağız. Ayarlar > Kalıcı bağlantılar sayfasına giderek link yapısını yazı ismi olarak değiştirebilirsiniz.

Tema kurmak ve özelleştirmek

Site kurduktan sonra yapılması gereken belki en önemli ayarlardan birisi tema yani tasarımdır. WordPress’de ücretli ve ücretsiz olmak üzere sayısız tema vardır ve tek tıkla yüklenebilir.

WordPress yönetici menüsündeki Görünüm > Temalar sayfasından “Yeni ekle” butonuna tıklayarak ücretsiz temaları listeleyebilir ve istediğinizi kurup etkinleştirebilirsiniz.

Ancak her zaman tam olarak istediğimiz gibi bir tasarım bulamayabiliriz.

Bazı temalarda (premium temalar) gelişmiş özelleştirme seçenekleri bulunurken bazı temalarda bu seçenekler oldukça kısıtlıdır.

Yine de tasarım rengini, logosunu, simgesini ve düzenini belirleyebileceğiniz temel seçenekler bütün wordpress temalarında bulunmaktadır.

Bunun dışında sürükle bırak yöntemiyle sitenizi istediğiniz gibi tasarlamanızı sağlayan wordpress site oluşturucu eklentileri de bulunmaktadır.

Bunlardan en popüleri Elementor’dur; Buraya tıklayarak sitesine ulaşabilirsiniz.

Gerekli sayfalar

Web sitenizde yasal olarak da bulunması gereken gizlilik politikası, çerez politikası, iletişim ve hakkında gibi önemli sayfalar vardır.

Menüdeki Sayfalar bölümünden yeni sayfa oluşturmaya başlayabilir ve sayfalar yayına hazır olana kadar taslak olarak kaydedebilirsiniz.

İletişim sayfasında sizinle birçok sebepten (reklam, sponsorluk, iş birliği vb.) iletişime geçmek isteyenler için bir iletişim kanalı paylaşmalısınız.

Bu e-posta adresi, skype, whatsapp numarası veya bir iletişim formu olabilir. Basit bir iletişim formu oluşturmak için wpforms eklentisini kullanabilirsiniz.

Hakkında sayfasında sitenizi, şirketinizi ve kendinizi tanıtan kısa bir tanıtım metni paylaşabilirsiniz.

Son olarak gizlilik ve çerez politikası sayfasında sitenizi ziyaret eden ve kaydolan kullanıcıları topladığınız veriler hakkında bilgilendirmelisiniz.

WordPress kurulumu ile örnek bir gizlilik politikası sayfası otomatik olarak oluşturulur. Bu sayfaya menüdeki sayfalar bölümünden ulaşabilir ve kendi siteniz için özel olarak düzenleyebilirsiniz.

Kategoriler

Sitenizde yayınladığınız içerikleri gruplara ayırmak için kategorileri kullanabilirsiniz. Örneğin eğitim ile ilgili bir blog siteniz varsa içeriklerinizi KPSS, YKS ve YDS gibi kategoriler altında yayınlayabilirsiniz.

Bu işlem hem sitenizde dolaşımı daha kolay hale getirir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar hem de arama motoru optimizasyonuna katkıda bulunur.

Yeni bir kategori eklemek, silmek ve güncellemek için menüdeki Yazılar seçeneği altında bulanan Kategoriler sayfasına ulaşabilirsiniz.

Menüler

Menü web sitenizin en üst, en alt veya sağ-sol kısımlarında bulunan ve ziyaretçilerin sitenizi daha kolay dolaşabilmeleri için önemli bağlantıları içeren menüdür.

Tabi menüler birçok farklı amaçla da kullanılabilir.

WordPress’de menü oluşturmak için Görünüm seçeneği altından “Menüler”e tıklayın.

Menü oluşturma temel olarak 3 kısımdan oluşur. 1- Menünün adı, 2- Menü bağlantıları ve 3- Menü ayarları (Menüyü ana menü ve footer menü olarak ayarlayabilirsiniz)

WordPress'de menü oluşturmak - Yeni kurulan web sitesi için ilk yapılacaklar (checklist)
WordPress menü oluşturmak – Yeni web sitesi için yapılacaklar

Web sitenizde ana menü ve footer menü olmak üzere iki menü oluşturabilirsiniz. Ana menüde kategorileri bağlantılarını footer menüye de iletişim, hakkında, gizlilik politikası gibi sayfaların bağlantısını ekleyebilirsiniz.

Önemli eklentiler

Sitenizi optimize etmek için kullanabileceğiniz harika eklentiler mevcut. Bunları kesinlikle kullanmanızı öneriyoruz.

1) SEO eklentisi

Arama motoru optimizasyonu ayarları ve çalışmalarıyla web sitemizi arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını hedefleriz.

Bunu yaparken size yardımcı olabilecek bazı harika wordpress eklentileri bulunmaktadır.

WordPress için sizlere oldukça popüler olan yoast seo veya all in one SEO eklentilerini önerebilirim.

Bu eklentiler özellikle içeriklerinizi SEO uyumlu olarak hazırlamanıza çok yardımcı olacaktır.

2) Cache eklentisi

Sitenizi kolayca hızlandırmak için kullanabileceğiniz üç farklı ücretsiz cache eklentisi önerebiliriz.

Eğer hosting hizmetinizde litespeed desteği varsa litespeed cache eklentisini kullanabilirsiniz. Bu siteniz için oldukça yüksek performans sağlayabilir.

Litespeed eklentisine alternatif olarak w3 total cache veya wp super cache eklentisini tercih edebilirsiniz.

Bunun dışında daha basit bir cache eklentisi arıyorsanız wp fastest cache eklentisini kullanabilirsiniz.

3) SSL eklentisi

Sitenizin SSL ayarlarını kolayca yapmak ve sitenizi HTTPS üzerinden çalışacak şekilde yapılandırmak için really simple ssl eklentisini kullanabilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra etkinleştirin ve çalıştırın. Yapmanız gereken başka bir şey yoktur.

Siteyi arama motorlarına eklemek

Tartışmasız ki en iyi ve en kaliteli trafik kaynağı arama motorları tarafından gelen trafiktir.

Arama motorları sonuçlarında çıkmak ve sitemize trafik çekmek için sitemizi arama motorlarına ekleyip sahipliği doğrulanız gerekli.

Ayrıca site haritası gibi bilgileri arama motorlarına göndermelisiniz.

Google

Sitenizi google’a eklemek için google search console’a gidin ve “şimdi başla” butonuna tıklayarak gmail hesabınızla giriş yapın.

Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Yeni kurulan web sitesi için ilk önce yapılacak çalışmalar - Google search console
Google search console – Yeni kurulan site için ilk çalışmalar

İki farklı yöntem ile web sitenizi google’a ekleyebilir ve sahipliği doğrulayabilirsiniz.

İlk seçenekte DNS kaydı ekleyerek, ikinci seçenekte size verilen özel bir kodu sitenizdeki <head>..</head> tagları arasına ekleyebilirsiniz.

Her iki yöntem de oldukça kolaydır ancak yeni başlayanlar için ikinci seçeneği öneriyoruz.

Sitenizin sahipliğini doğruladıktan sonra site haritasını göndermeniz gerekiyor. Eğer sitenize SEO eklentisi kurduysanız site haritanız otomatik olarak oluşturulmuştur.

Google search console – Site haritası göndermek

Google search console menüsündeki “Site haritaları” seçeneğine tıklayarak ekran görüntüsündeki gibi example.com/sitemap.xml şeklinde site haritanızı gönderebilirsiniz.

Yandex

Yandex arama motoruna da web sitesi eklemek en az google kadar kolay bir işlemdir.

Bunun için yandex webmaster servisine gidin ve Login’e tıklayarak giriş yapın. Yandex webmaster servisine dilerseniz google, facebook veya twitter hesabınızı kullanarak direkt olarak giriş yapabilirsiniz.

Yandex webmaster hesabına giriş yaptıktan sonra menüdeki “+” butonuna tıklıyoruz ve ilgili alana site adresimizi yazıp Add butonuna tıklayarak sitemizi doğrulamak üzere ekliyoruz.

Size verilen kodu tıpkı google’daki gibi sitenizin <head>..</head> tagleri arasına ekleyip web sitemizi doğruluyoruz.

Bing

Bir diğer popüler arama motorlarından biri de bing’dir. Web sitenizi bing arama motoruna da eklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sitenizi bing’e eklemek için bing webmaster tools’a gidin ve microsoft, google veya facebook hesabınız ile giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra “Sitenizi ekleyin” butonuna tıklayın ve formdaki gerekli alanları doğru bir şekilde doldurun sitenizi doğrulamak üzere ekleyin.

Formu gönderdikten sonra size iletilen kodu aynı şekilde sitenize ekleyerek sahipliği doğrulayın.

Web sitenizi arama motorlarının webmaster servislerine başarılı bir şekilde ekledikten sonra ortalama 1 hafta içerisinde sitenizin arama motorundaki konumunu ve performansını izleyemeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca menüdeki diğer seçenekleri kullanarak web sitenize ait farklı bilgileri de edinmeniz mümkün. (Backlinkler, web sitesi hataları vb.)

Google Analytics

Web sitenize gelen trafiği izlemek ve analiz etmek için en iyi araç google analyticstir.

Google analytics – Gerçek zamanlı

Google analytics sayfasına gittikten sonra google hesabınızdan oturum açın ve adımları takip ederek web sitenize analytics’i ekleyin.

Güvenlik önlemleri

Sitenizi bilgisayar korsanlarından, botlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak için bazı basit güvenlik önlemleri alabilirsiniz.

Bu konuyu da 10 adımda wordpess site güvenliği başlığı altında ele aldık.

Logo tasarımı

Son olarak web siteniz için güzel bir logo tasarlamanız gerekiyor. Bunu yapabileceğiniz graphicsprings, logogenie ve designhill gibi hazır logo tasarlayabileceğiniz servisler mevcut.

Dilerseniz bu sitelerden birini kullanarak web siteniz için hızlıca bir logo tasarlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HOSTING BLOG & REHBERLER