İngilizce Blog Sitesi Açmak ve Günde 100 TL Kazanmak

İngilizce site kurmak şuanda internet üzerinden yapılabilecek en iyi en kazançlı uğraşlardan biridir. Örneğin ingilizce blog açmak oldukça basittir ve hiçbir teknik bilgi gerektirmez.

Biliyorsunuz ki ülkemizde döviz her geçen gün hızlı yükseliyor ve türk lirası da değer kaybediyor. Buna karşılık ingilizce site kurmak ve yurt dışındaki kullanıcılara yayın yapmak size dolar üzerinden kazanç sağlamaktadır.

Şöyle ki birkaç ay önce günde ortalama 3000 ziyaretçiye sahip türkçe bloglarımdan kazanamadığımı açtığım ingilizce blog ile yaklaşık 500 ziyaretçi ile kazandım. (günde ortalama 100 tl)

Ve ziyaretçi sayısı arttıkça kazanç da doğru orantılı bir şekilde artmaya devam edecektir.

Peki bu kadar az ziyaretçi ile kısa sürede nasıl bu kadar çok kazanç sağlayabiliyoruz? Cevap basit; ingilizce site ile adsense’den yüksek TBM, eCPM ve dolar üzerinden kazanç.

İngilizce blog sitesine ait adsense kazanç ekran görüntüsü

Tabi net olarak 500 ziyaretçi ile günde 100 tl kazanılır diyemeyiz. Bu rakam sitenizin sektörüne, tıklama oranına (TO) ve tıklama başı maliyete (TBM) göre çok daha yüksek veya düşük olabilir.

İngilizce blog ile türkçe siteden kazandığınızın 4-5 katı ve hatta daha da fazlası kadar para kazanabilirsiniz.

Ayrıca şunu da belirteyim. İngilizce site açmak için de ingilizce bilmenize de gerek yok. Yazının ilerleyen kısımlarında açtığınız blog için nasıl içerik hazırlayabileceğinizi anlatıyorum.

Bu yazıda genel olarak ingilizce site kurmak için en iyi hosting hangisi? ingilizce blog nasıl açılır? en kolay şekilde ingilizce blog sitesi için içerik nasıl oluşturulur? ingilizce blogdan nasıl ve ne kadar para kazanılır? hangi konuda blog açabilirsiniz? gibi bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

İngilizce blog açarak nasıl ve ne kadar kazanılır?

Her şeyden önce ingilizce global bir dildir. Bu da demek oluyor ki içeriklerimizi çok daha fazla kişiye ulaştırabiliriz. Yani hedef kitlemiz oldukça geniş, neredeyse her ülkeden ziyaretçi çekmemiz mümkün.

İngilizce web sitesi açmamızın en büyük amacı diğer ülkelerin reklam verenlerinin google reklamlarına verdikleri yüksek tekliflerdir.

Şuan hali hazırda Türkiye adsense hesabınız varsa ingilizce blogunuz için farklı bir adsense hesabı almanıza gerek yok.

Adsense hesabınızın para birimi önemli değildir. Kaldı ki zaten adsense’den ödeme almak için bulunduğunuz ülkeyle kayıt yaptırmalısınız.

Herhangi bir ziyaretçi sitenizden yabancı bir reklam verenin reklamına tıkladığında o reklamın tık maliyeti eğer 1 dolar ise google bunu döviz kuruna göre hesaplar ve adsense bakiyenize TL olarak yansıtır.

Tıklama değerlerine gelirsek türkçe bir blog sitesinde TBM ortalama 20 kuruş ve bazen çok daha az olurken, ingilizce bir blogdan en kötü tıklama başı 2-3 TL alabilirsiniz.

Genel olarak ingilizce dilindeki bir sitenin TBM değeri 2 – 6 TL arasında değişmekte. Bazı zamanlar 6 TL’den daha da fazla TBM değeri görebilmeniz mümkün. (Bir tıklamaya 27 TL aldığımı bilirim.)

Özetle ingilizce blog ile ayda 3000 TL gibi bir rakam hiç de zor değil.

Hangi konuda blog açabilirsiniz?

Eğer blogdan iyi paralar kazanmak istiyorsanız kendinize bir niche (niş) bulmalısınız.

Niche (niş) nedir? Niche, kısaca belirli bir alana yönelik içerikler üretmek, hizmet vermek anlamına gelir. Bir blog sitesinde genel olarak sadece ekonomi ile ilgili içerikler yayınlamak niş pazarlamaya örnek olarak verilebilir.

Niş pazarlama ile hedefimize çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmamız mümkün. Niş pazarlamanın tek dezavantajı sınırlı bir kitleye sahip olmaktır.

Tabi her şeyden önce ilgilenmekten hoşlandığınız ve hakkında az da olsa bile fikir sahibi olduğunuz bir konu seçmenizi tavsiye ederim. Mesela bir türkçe blog sitesi sahibiyseniz aynı konuda sıfırdan ingilizce site kurabilirsiniz.

Aklınıza bir fikir oluşması amacıyla tavsiye edebileceğim en çok kazandıran ingilizce niche blog fikirlerini de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu fikirlerle birlikte konuyla ilgili google’da en çok aranan kelimeyi ve aranma hacmini de sizlerle paylaşacağım. Bu sayede sektörün büyüklüğünü de az çok tahmin edebilirsiniz.

Finance & investment (Finans ve yatırım blogu)

En iyi aramalar: “investment advice” (5000+ aylık arama), “stok advice” (10.000+ aylık arama), “financial advisor cost” (3500+ aylık arama)

Movie (Film blogu)

En iyi aramalar: “movie reviews” (90.000+ aylık arama), “best movies” (500.000+ aylık arama), “good movies on netflix” (350.000+ aylık arama), “best comedy movies” (250.000+ aylık arama)

Food (Yemek blogu)

En iyi aramalar: “healthy foods” (550.000+ aylık arama), “delicious food” (50.000+ aylık arama), “diabetic desserts” (18.000+ aylık arama), “vegetarian appetizers” (12.000+ aylık arama)

Personel development (Kişisel gelişim blogu)

En iyi aramalar: “personal development books” (10.000+ aylık arama), “self improvement books” (15.000+ aylık arama), “best self improvement books” (8000+ aylık arama)

Gaming (Oyun blogu)

En iyi aramalar: “video games” (google’da 1.000.000+ aylık arama), “retro games” (100.000+ aylık arama), “best ps4 games” (250.000+ aylık arama), “best android games” (130.000+ aylık arama)

Travel (Seyehat blogu)

En iyi aramalar: “best cities in the world” (30.000+ aylık arama), “world tour” (20.000+ aylık arama), “tourist places” (50.000+ aylık arama), “places to visit” (50.000+ aylık arama)

Cryptocurrency (Kripto para blogu)

En iyi aramalar: “bitcoin mining” (250.000+ aylık arama), “how to get bitcoin” (35.000+ aylık arama), “cloud mining” (25.000+ aylık arama), “what is bitcoin” (150.000+ aylık arama)

Anahtar kelime araştırmaları için google ads anahtar kelime planlayıcısı veya keywordtool.io, kwfinder gibi araçları kullanabilirsiniz.

Hosting, domain alın ve wordpress kurun

İngilizce dilinde site kurmak için yurt dışı hosting hizmeti almanızı tavsiye ederim. Bunun için en iyi yabancı hosting firmalarını inceleyebilirsiniz.

Size hostinger’in ücretsiz domain alabileceğiniz premium hosting planını önerebilirim.

Buraya tıklayarak planı inceleyebilirsiniz.

İngilizce site açmak – Premium hosting ve ücretsiz domain

Premium hosting’i satın almak için sepete ekle diyerek devam edebilir ve satın alma işlemlerinden sonra hosting panelinizden wordpress kurulumu yapabilirsiniz.

>> Domain uzantısı önemli mi?

Domain uzantısı çok önemli değil ancak tabi ki daha prestijli olduğu için öncelikli olarak .com ve .net uzantılarını öneriyorum.

>> Lokasyon önemli?

Web sitemiz ingilizce olduğu için hostingimizin yurdışında olması özellikle performans açısından gerçekten çok iyi olacaktır.

>> WordPress dili ingilizce mi olmalı?

WordPress yönetici panelinizi türkçe yapabilirsiniz ancak site tasarım kısmında wordpress dilini mutlaka ingilizce olarak ayarlayın.

İngilizce blog için içerik nasıl hazırlanır?

Eğer bir yazı hazırlayacak kadar iyi bir ingilizceye sahip değilseniz size iki basit yöntem gösterebilirim.

Çoğu ingilizce blog sahibi türk webmasterlar, makale spinleme (makale özgünleştirici) servisi kullanmaktadır.

Şöyle ki herhangi bir ingilizce siteden yazıyı alıp aracı siteye kopyalıyorlar ve site yazı içerisindeki bazı kelimeleri eş değerleri ile değiştirip özgünleştiriyor. Bu işlemi yapan bir çok yabancı web site bulabilirsiniz.

Mesela en çok bilinen spinbot.com makale özgünleştirme servisini kullanabilirsiniz. Ya da googleda “spinner”, “text spinner” diye arama yapıp benzer ücretsiz servisleri bulmak mümkün.

Veya türkçe yazı hazırlayıp bunu forum veya freelancer sitelerinde makul bir ücret karşılığında çevirisini yapıp sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Tabi direkt sıfırdan istediğiniz konuda ingilizce yazı da hazırlatabilirsiniz. Tercih sizin.

Bu işi özellikle dil bölümünde okuyan üniversite öğrencileri çok uygun fiyatlara yapıyorlar. wmaraci.com, r10.net gibi popüler forum sitelerinde veya bionluk.com veya sedeceon.com gibi freelancer sitelerinden kolayca birini bulabilirsiniz.

>> Hangi aralıklarla içerik yayınlanmalı?

Her gün içerik yayınlamak zorunda değilsiniz. İster haftada bir, ister iki haftada bir isterseniz de her gün bir içerik yayınlayabilirsiniz.

Ancak olabildiğince nitelikli, güncel ve uzun ömürlü zengin içerikler yayınlamaya çalışın.

Adsense’den para kazanmaya başlayın

Adsense reklamlarını sitenizi açar açmaz eklemenize gerek yok veya ilk defa adsense’e başvuracaksanız acele etmeyin.

Önce blog için gerekli düzenlemeleri yapın ve ayarları tamamlayın. Ardından en azından 4-5 içerik ekledikten sonra adsense başvurusu yapıp reklamları blogunuza yerleştirin.

Maksimum kazanç için doğru bir adsense reklam yerleşimi de olmazsa olmazdır. Tasarımınıza göre, kurallara uygun, belli bir strateji ile kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde reklam yerleşimi yapmaya özen göstermelisiniz.

Genel olarak adsense ile yüksek, sürekli artan ve sağlıklı gelirler elde etmek istiyorsanız;

  1. Adsense reklam yerleşimini ve stratejisini doğru bir şekilde yapmalısınız.
  2. Adsense optimizasyonlarını atlamamalısınız.
  3. Stratejilerinizi sürekli takip etmeli, denemeler yapmalı ve geliştirmelisiniz.

Adsense reklam yerleşimi için ad inserter wordpress eklentisini kullanabilirsiniz.

Trafik çekmek için en iyi teknikleri uygulayın

Blogumuzu kurduk, temamızı seçtik, gerekli ayarları yaptık 3-5 içerik ekledik, adsense reklamlarımızı doğru bir şekilde yerleştirdik. Şimdi sıra geldi blogumuzu geniş kitlere ulaştırmaya.

Aşağıda sürekli olarak hit kazanmak için size önereceğim platformlarla/araçlarla bir yandan blogunuza potansiyel kazandırıp googleda yükselecek bir yandan da gelen bu ziyaretçiler üzerinden kazanç sağlayacaksınız.

# Viral content bee

Viral content bee karşılıklı içerik paylaşma sitesidir.

Siz başka blogların yazılarını facebook, twitter, pinterest gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşırken başkaları da sizin yazılarınızı kendi hesaplarında paylaşacaktır.

Bu site kredi sistemi ile çalışmaktadır. Yani paylaşım yaptığınız kadar yazılarınızın paylaşımı başkaları tarafından yapılır.

# Twitter

Blogunuz için ingilizce bir twitter profili oluşturarak bu hesapta içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Fakat içeriklerinizi paylaşırken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor.

Şöyle ki blogunuzla ilgili ziyaretçi kazandırabilecek ve özellikle dünya gündemindeki bütün hastagleri kullanarak içeriğinizin linkini, başlığını ve kısa bir açıklamasını da ekleyerek sık sık tweet atın.

# Reddit

Reddit, günde milyonlarca ziyaretçisi olan bir sosyal imleme sitedir. Oluşturduğunuz içerikleri subreddit dediğimiz gruplarda paylaşarak çok ama çok iyi ziyaretçiler kazanabilirsiniz.

Öncelikle reddit.com’a gidip sağ üst köşeden “sign up” diyerek hızlıca bir hesap oluşturuyoruz. Ardından reddit’e giriş yaptıktan sonra yine sağ üst köşeden “create post” butonuna tıklıyoruz ve sitemizi paylaşmaya başlıyoruz.

Fakat reddit’te çok sık paylaşımlar yapmayın. Aksi halde hesabınızı askıya alabilirler.

# Facebook

Blogunuza iyi ziyaretçiler kazandırabileceğiniz bir diğer değerli platformlardan biri de kesinlikle facebook. Tabi önce blogunuz için iyi bir facebook hesabı/sayfası oluşturup blog bilgilerinizi bu sayfada yazın (web sitenizi ekleyin, hakkında kısımlarını doldurun vs.).

1. İçeriklerinizi oluşturduğunuz sayfada paylaşıp, biraz link kazanın. Bu paylaşımları yaparken içeriğiniz ile ilgili hashtagleri kullanmayı unutmayın.

2. Facebooktaki yabancı blog yazarları gruplarını bulup bu gruplara katılın. Bunun facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama kutusuna “blog, blogger, blogging” gibi kelimeleri gruplar kategorisinde aratarak 1000+ üyesi olan bütün yabancı gruplara katılın.

Yavaş yavaş gruplara katılma isteğinizi kabul edildiği zamanda her gün düzenli olarak katıldığınız bütün gruplarda içeriklerinizi paylaşıp insanların blogunuzu ziyaret etmelerinizi sağlayın.

3. Oluşturduğunuz sayfada paylaştığınız dikkat çekici içeriklere ufak bütçelerle reklam verin.

# Pinterest

Pinterest son zamanlarda oldukça popüler hale gelen bir sosyal medya platformudur. Sitesine hit sağlamak, backlink kazandırmak isteyenler için altın değerindedir.

pinterest.com’a giderek google hesabınızla da kolayca bir profil oluşturabilir ve sağ üst köşedeki “artı (+)” ikonuna tıklayarak pinler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Pin oluşturmak için “başlık”, “içerik bağlantısı” ve “kısa bir açıklama” ile bir pano yeterlidir. Bu bilgileri girdikten sonra “kaydet” diyerek içeriğimizi pinterestteki kullanıcılara ulaştırabilirsiniz.

# Bloglara yorum yapmak

Sitenizle alakalı blog yazılarına site adresinizi belirterek yorum gönderebilirsiniz. Yorumunuz onaylanmasa bile blog yöneticisi tarafından mutlaka ziyaret edilirsiniz.

Yorum yapılabilecek siteleri bulmak için google ilgili bir arama yapabilirsiniz. Hatta bulduğunuz bir siteye benzer diğer siteleri kolayca bulmak için alexa find similar sites veya similarweb araçlarını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HOSTING BLOG & REHBERLER