WordPress.COM’dan WordPress.ORG’a Site Aktarma

Web sitesi kurmaya yeni başlayan birçok kişi genelde wordpress.com’u kullanır ancak ileri zamanda wordpress.com’un tıpkı blogger gibi kısıtlı bir servis olduğunu gördüklerinde sitelerini wordpress.org’a taşımak istemektedirler.

Eğer siz de onlardan biriyseniz bu rehberimizi takip ederek wordpress.com’daki sitenizi wordpress.org alt yapısına taşıyarak sitenizi daha zengin bir hale getirebilir ayrıca siteniz üzerinde tam bir sahiplik kazanabilirsiniz.

WordPress.org’un, wordpress.com’a göre birçok avantajı vardır. Öyle ki eniyihosting.net dahil olmak üzere birçok popüler web sitesi wordpress.org alt yapısını kullanıyor.

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçiş yapma

Sitenizi wordpress.org’a taşımak için öncelikle bir web barındırma sağlayıcısından hosting ve domain (alan adı) almalı ve wordpress kurulumu yapmalısınız.

wordpress.org indirilebilir bir yazılımdır ancak çoğu zaman indirmenize gerek kalmadan hosting kontrol panelinden otomatik olarak kurulumunu yapabiliyorsunuz.

Hizmetinizi tam olarak hangi firmadan alacağınızı bilmiyorsanız tavsiye ettiğimiz en iyi hosting firmalarını inceleyebilirsiniz.

1- WordPress.com’daki verileri indirme

İlk adım olarak wordpress.com’da bulunan sitenin verilerini hosting hesabımızdaki barındırılabilir wordpress’e yani wordpress.org alt yapısına aktarmak üzere indirelim.

Bunun için wordpress.com hesabınıza giriş yapın ve sol sütundan “Araçlar >> Dışa aktar” menüsüne tıklayın.

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçiş – Dışa aktar

Hemen ardından “Tümünü Dışa Aktar” butonuna tıklayın ve çıkan bildirim mesajında verilen “İndir” bağlantısına tıklayarak site verilerinizi indirin.

Ayrıca bu dosyanın indirme bağlantısı e-posta adresinize de gönderilecek.

2- Verileri WordPress.org alt yapısına aktarma

Hosting ve domain alıp wordpress kurulumunu yaptıysanız şimdi indirdiğimiz wordpress.com site verilerini yeni alt yapımıza aktaralım.

WordPress yönetici paneline giriş yaptıktan sonra (siteadresi.com/wp-admin/) sol sütundan “Araçlar >> İçe aktar” menüsüne tıklayın ve sayfadan WordPress’i bulup “Şimdi kur” bağlantısına tıklayın.

WordPress.com'dan WordPress.org'a site taşıma - İçeriği içe aktar
WordPress.com’dan WordPress.org’a site aktarma – İçe aktar

WordPress içe aktarıcı kurulduğunda “İçe aktarıcı başarıyla kuruldu. Aktarıcıyı çalıştır.” mesajını alacaksınız. Aktarıcıyı çalıştırmak ve devam etmek için mesajdaki “Aktarıcıyı çalıştır” bağlantısına tıklayın.

WordPress içe aktar – XML dosyası

İndirdiğiniz .zip dosyasını WinRAR programı yardımıyla klasöre açın ve WordPress içe aktar sayfasında XML dosyasını bulup seçin.

Dosyayı seçtikten sonra “Dosya yükle ve içe aktar” butonuna tıklayın.

Yazar oluşturun veya bir yazar atayın

Bu adımda yeni bir yazar oluşturmalı veya bir yazar atamanız gerekiyor. Ayrıca dosya eklerini indir ve içe aktar seçeneğini de işaretlemeyi unutmayın.

Her şey tamamsa “Onayla” butonuna tıklayarak içe aktarma işlemini tamamlayabilirsiniz.

3- Yönlendirme

Arama motorlarında sıra ve trafik kaybı yaşamamak için eski sitenizi yeni sitenize yönlendirmenizi tavsiye ederiz.

Son adımda eski bağlantılarınıza tıklayan kullanıcıların içeriklerinizi direkt olarak yeni adresinizle ve yeni alt yapıyla görüntülemelerini sağlayacağız.

Yönlendirme işlemi için wordpress.com hesabınıza giriş yapın ve sonrasında sol sütundan “Ayarlar >> Genel” sayfasına gidin.

WordPress.com yeniden yönlendirme

Genel ayarlar sayfasındaki site adresi altından “yeniden yönlendirin” bağlantısına tıklayın.

Site yönlendir – Yeni adres

Sonraki adımda yönlendirme istediğiniz adresi yani yeni adresinizi yazın ve “Git” butonuna tıklayın.

Yalnız wordpress.com bu işlem için şuanda yıllık 71,50 TL ücret istemektedir.

Site yönlendir – Sipariş

Ve son olarak sipariş için fatura bilgilerinizi, ödeme yönteminizi seçip işlemi tamamlayın.

Artık wordpress.com siteniz tam anlamıyla wordpress.org alt yapısına taşınmış olacaktır. Yeni sitenizde tema, tasarım gibi diğer düzenlemeleri ve ayarları tamamladıktan sonra sitenizde içerik yayınlamaya devam edebilirsiniz.

İçerikler tamamen yeni site üzerinden yayınlanacaktır ancak yönlendirme işlemi olduğu için eski sitenizi silmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HOSTING BLOG & REHBERLER