Site, Hosting Yedeği Nasıl Alınır? – Yedek Nasıl Yüklenir?

Site yedeği almak en önemli güvenlik önemlerinden birisidir. Web siteniz yaptığınız bir hatadan dolayı çökebilir veya kötü niyetli kişiler web sitenize zarar verebilir.

Bu sebeplerden ötürü düzenli olarak hosting üzerinden yedek almak verilerinizi korumak adına hayati önem taşımaktadır.

Yaşadığınız çeşitli sorunlarda sitenizi en son yedekten eski haline getirebilir ve minimum kayıpla bu sorunlarla baş edebilirsiniz.

Peki hosting ve web site yedeği nasıl alınır? ve site yedeği nasıl geri yüklenir?

Bu rehberimizde hosting, web site yedeğinizi hızlı ve kolay bir şekilde nasıl alacağınızı ve nasıl geri yükleyeceğinizi iki farklı yöntemle göstereceğiz.

FTP ve phpMyAdmin ile yedek alma

Veritabanınızı phpMyAdmin üzerinden ve site dosyalarınızı da FileZilla programı ile FTP kullanarak indirebilirsiniz.

Bunun için önce FileZilla programından sitemize bağlantı kurmamız gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda kurulu değilse FileZilla’yı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

FileZilla ücretsiz, açık kaynak kodlu, en çok tercih edilen FTP istemcisidir. FileZilla ile web site dosyalarınıza istediğiniz zaman ulaşabilir ve dosyalar üzerinde kolayca değişiklikler yapabilirsiniz.

Web site yedek nasıl alınır - FTP
Site yedek alma – FileZilla

FileZilla’yı açtıktan sonra “Dosya >> Site yönetici” penceresinden yeni site ekleyip ftp sunucu, kullanıcı adı ve şifreyi yazarak bağlantı kurabilirsiniz.

Web site yedeği nasıl alınır - FTP dosya aktarımı
Site yedeği nasıl alınır? – FileZlla dosya aktarma

Bağlantı kurduktan sonra web sitenize ait bütün dosyalara sağ alt pencereden ulaşabileceksiniz. Bu penceredeki dosyaları da hemen yanındaki sol pencereye (bilgisayarınıza) sürükleyerek indirebilir ve aynı şekilde bilgisayarınızdan sunucuya dosya yükleyebilirsiniz.

Web sitenize ait bütün dosyalar genelde “public_html klasöründe bulunur. Bağlantı kurulduktan sonra bu klasöre girip bütün dosyaları seçin (CTRL + A) ve bilgisayarınızda oluşturduğunuz boş bir klasöre aktarın.

İndirme tamamlandıktan sonra site dosyalarımızı başarılı bir şekilde yedeklemiş olacağız.

phpMyAdmin veritabanı yedekleme

Web site dosyalarımızı bilgisayarımıza indirip yedekledik ancak veritabanı olmadan bu dosyalar işimize yaramaz.

Evet, veritabanı site dosyalarından daha önemlidir. Bütün içeriklerimiz, ayarlarımız, şifremiz ve diğer bütün veriler veritabanında saklanır.

Veritabanı yedeğini almak için phpMyAdmin aracından faydalanacağız.

Web site yedeği nasıl alınır? - phpMyAdmin veritabanı yedekleme
Site yedeği nasıl alınır? – Veritabanı yedekleme

Hosting panelinizden phpMyAdmine girdiğinizde sol taraftan ilgili veritabanını bulun ve üst seçeneklerden dışa aktar sayfasına gelerek veritabanını bilgisayarınıza indirin.

Yedek nasıl geri yüklenir?

Site dosyalarımızı ve veritabanını bilgisayarımıza indirdik.

Eğer sitenizde bir sorun yaşar ve yedeklerinizi geri yüklemek isterseniz şuana kadar yaptıklarınızın tam tersini yapmalısınız.

Yani web site dosyalarınızı ve veritabanınızı sildikten sonra önce site dosyalarınızı yine FileZilla’yı kullanarak bilgisayarınızdan sunucunuza aktarmalısınız.

Sonrasında phpMyAdmin’e girip yedek veritabanını içe aktar bölümünden yüklemelisiniz.

cPanel ile site yedeği nasıl alınır?

cPanel ile site yedeği almak önceki yönteme göre oldukça hızlı ve kolaydır. Eğer hosting firmanız cPanel kullanmıyorsa da sunduğu hosting kontrol panelinde mutlaka yedekleme seçeneği bulunur.

Site yedekleme – cPanel

cPanel’e girdikten sonra yedekleme bölümünden birkaç tıkla site dosyalarımız dahil bütün hosting dosyalarını tek dosyada indirebilirsiniz.

cPanel tam yedekleme

Yedeğinizi tam yedekleme olarak almak için “Download a Full Account Backup” butonuna tıklayın ve hemen ardından herhangi bir seçeneği değiştirmeden “Yedek oluştur” butonuna tıklayıp biraz bekleyin.

Yedekleme hazır olduğunda e-posta ile bilgilendirileceksiniz.

Bilgilendirme e-postasını alınca FileZilla’dan FTP bağlantısı kurup ana dizinden web site yedek dosyasını indirebilirsiniz. Bu dosya .tar uzantılı sıkıştırılmış bir dosyadır ve WinRAR ile açabilirsiniz.

cPanel FTP site yedeği

Dosyayı ilk açtığınızda biraz karışık gelebilir çünkü alınan bu yedek sadece site dosyalarını değil hostingi olduğu gibi yedekliyor.

Web site dosyalarınıza “homedir >> public_html” yolunu takip ederek, veritabanına da yedek dosyanızın ana dizinindeki mysql klasöründen ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HOSTING BLOG & REHBERLER