Hosting ve Domain Nasıl Alınır?

× En iyi hosting kuponlar & kampanyalar -> Güncel kampanyalara ve kupon kodlarına buradan ulaşabilirsiniz.
× Yeni içeriklerimizden, en iyi fırsatlardan ve diğer bütün gelişmelerden haberdar olmak için bizi telegram'dan, facebook'dan ve twitter'dan takip edebilirsiniz.

Domain ve hosting almak oldukça kolaydır. Sadece birkaç dakika içerisinde hosting ve domain alıp hemen sonrasında web sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.

Domain ve hosting alabileceğiniz sayısız firma vardır ancak iyi bir hosting firmasıyla çalışmak kesintisiz kaliteli bir site yayını için hayati önem taşır.

bkz: En iyi hosting firmaları

Bu yazıda domain ve hosting satın alımını en iyi ilk üç firma üzerinden adım adım detaylı bir şekilde anlatacağız.

Peki domain ve hosting hizmetini aynı yerden mi almalıyız yoksa farklı yerlerden mi?

Yeni bir web sitesi oluşturacağınız zaman hosting planınızın yanında alan adları çok uygun fiyatlara gelmekte hatta bazı firmalar hosting ile birlikte alan adını ücretsiz veriyor.

Bu durumda hosting ve domaini aynı yerden almak daha mantıklıdır. Ayrıca domaini ve hosting farklı yerlerden almak herhangi bir konuda size avantaj sağlamaz.

Hostinger’den domain ve hosting satın almak

Hostinger’in sitesine gidin; hostinger.web.tr

Ücret iade süresi: 30 gün

Hosting ve domain satın almak için öncelikle en iyi hosting firmaları incelememizin ilk sırasında yer alan hostinger’i tavsiye ediyoruz.

Hostinger Türkiye dahil neredeyse tüm dünyaya hizmet vermektedir ve milyonlarca müşterisi vardır. Web sitesine gittikten sonra karşımıza üç farklı hosting planı çıkacaktır.

Domain ve hosting nasıl alınır? – Hostinger planlar

Blog, kişisel web sitesi gibi daha basit siteler oluşturmak isteyenler tekil web hosting planı ile başlayabilirler.

Ancak yine de daha yüksek performanslı ve birçok site barındırmak ayrıca hosting planının yanında ücretsiz domain almak için premium web hosting planını tercih edebilirsiniz.

E-ticaret sitesi gibi daha çok yoğun işlemler yapılan web siteleri için de en az premium web hosting planını öneriyoruz.

Tabi e-ticaret için de tekil web hosting planını da tercih edebilirsiniz ancak hosting özellikleri anlık yapılan yoğun işlemleri her zaman karşılayamayabilir. Dolayısıyla müşteri kaybedebilirsiniz.

Bu sebeple projeniz için uygun bir hosting planı seçmelisiniz.

İstediğimiz hosting planını seçmek için sepete ekle butonuna tıklıyoruz ve devam ediyoruz. Biz premium web hosting planı ile anlatıma devam ediyoruz.

Premium web hosting ile ücretsiz domain

Eğer siz de premium web hosting planını seçtiyseniz sipariş sayfasının hemen altında “Tebrikler! Ücretsiz domain alabilirsiniz!” mesajını göreceksiniz.

İstediğiniz alan adını yazıp “Ara” butonuna tıklayarak kullanılabilir olup olmadığını kontrol ediyoruz. Alan adı kullanılabilir ise sepetinize ücretsiz olarak eklenecektir.

Hosting ödemesini aylık, 12 aylık, 24 aylık ve 48 aylık olarak dört farklı periyot halinde yapabilirsiniz. Tabi ne kadar uzun periyotlarda ödeme yaparsanız bir o kadar uygun fiyatlara hosting hizmetinizi alabilirsiniz.

Alan adınızı seçip ödeme periyodunu belirlediğinizde “Sipariş Tamamla” butonuna tıklayın.

Hosting nasıl alınır? – Hesap oluşturma

Ödemeyi yapmak ve siparişi tamamlamak için bir hostinger hesabı oluşturmanız gerekiyor. Ad, e-posta ve bir şifre belirleyerek hostinger hesabınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

Bunun yerine facebook veya google hesabınızla da direkt olarak giriş yapabilirsiniz.

Ödeme yöntemi

Hostinger’de kartla veya kripto parayla kolayca ödeme yapabilirsiniz. Biz en çok tercih edilen kartla ödeme seçeneği ile devam ediyoruz.

Hosting almak – Kartla ödeme

Kartınızın ön tarafındaki isim, soyisim, kart numarası, son kullanma tarihi ve arka tarafındaki CVC kodunu yazıp “ŞİMDİ ÖDE” butonuna tıklayarak siparişimizi tamamlıyoruz.

Turhost’tan domain ve hosting almak

Turhost’un sitesine gidin; turhost.com

Ücret iade süresi: 15 gün

Üstteki bağlantıya tıkladıktan sonra direkt olarak turhostun tüm hosting planlarını bulabileceğiniz hosting sayfasına yönlendirileceksiniz.

Turhost’tan hosting satın almak

Turhost’un hosting sayfasında wordpress hostng, linux hosting, windows hosting ve reseller hosting seçeneklerini bulacaksınız.

Web sitenizi wordpress vb. bir içerik yönetim sistemi ile veya özel bir PHP yazılımıyla kuracaksanız linux hosting’i veya wordpress için özel olarak optimize edilmiş wordpress hosting’i tercih edebilirsiniz.

Biz daha uygun maliyetlere sahip olduğu için linux hosting planlarını öneriyoruz. Linux hosting planlarını incelemek için hemen altındaki “İNCELE” butonuna tıklayalım.

Turhost linux hosting planları

Turhost’ta 7 ayrı linux hosting planı bulunmaktadır. Planların isimleri ve hemen yanlarında temel özellikleri yer almaktadır.

Eğer yeni bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız Bireysel Başlangıç planı sizin için en uygun seçim olacaktır. Üstelik planınızın yanında alan adınızı da ücretsiz olarak kaydedeceksiniz.

Uygun planı belirledikten sonra hemen sağ tarafından “Satın Al” butonuna tıklıyoruz.

Turhost domain sorgulama

Hosting planınızı seçtikten sonra karşınıza domain sorgulama sayfası gelecektir. Burada da siteniz için bir alan adı belirlemeniz gerekiyor.

İstediğiniz alan adını yazıp “Domain Sorgula” butonuna tıklayarak alan adının kullanılabilir olup olmadığını kontrol ediyoruz.

Kullanılabilir alan adlarının yanında hosting ve alan adıyla birlikte sipariş sayfasına devam etmek üzere “Kaydet ve Kullan” butonu çıkacaktır.

Hosting alma – Turhost siparişi tamamla

Bu adımda hosting hizmetimizin ödeme döngüsü ve isteğe bağlı ek özellikler bulunuyor. Burada sadece ödeme döngüsünü belirleyip “Siparişi Tamamla” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Turhost hosting sepet

Burada sepetimizi kontrol ediyoruz ve hesabımızı oluşturup ödeme yapmak üzere “Devam Et” butonuna tıklıyoruz.

Eğer varsa devam et butonunun hemen üstünden kupon kodu ekleyebilirsiniz.

Turhost yeni kayıt

Bir şirket sahibi değilseniz bireysel müşteri kaydı ile turhost’a kaydolmalısınız. Şirket sahibiyseniz kurumsal müşteri kaydını tercih edebilirsiniz.

Sonrasında kayıt formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurup ödemenizi yapmanız gerekecek. Ödemenizi başarılı bir şekilde gerçekteştirdikten sonra da hizmetlerinize müşteri panelinizden erişebilirsiniz.

Hizmetlerinizle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız müşteri panelinizin menüsünden destek talebinde bulunabilirsiniz.

Güzel hosting’den hosting ve domain almak

Güzel hosting’in sitesine gidin; guzel.net.tr

Ücret iade süresi: 3 gün

Domain ve hosting almak için ucuz web hosting hizmetiyle birlikte hızlı teknik desteğe sahip güzel hosting firmasını da tercih edebilirsiniz.

Aşağıdaki gördüğünüz sayfa güzel hosting’in Türkiye lokasyonlu linux hosting planlarıdır. Üst menüde yer alan Web hosting altından bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

Güzel hosting – Linux web hosting

Güzel hosting her bütçeye uygun olarak ekonomi-1, ekonomi-2, ideal, teksite-limitsiz ve limitsiz olarak 5 ayrı hosting planı sunmaktadır.

Tabi burada her zaman olduğu gibi fiyattan önce seçeceğimiz hosting planının oluşturacağımız web sitesi için yeterli kaynağa sahip olup olmadığına dikkat etmemiz gerekir.

Önceden de belirttiğimiz gibi yeni ve blog, kişisel web sitesi gibi basit yapıdaki siteler için en düşük hosting planı başlangıç için son derece yeterlidir.

İlerleyen zamanlarda web sitemiz disk alanı ve trafik gibi daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduğunda müşteri panelimizden hosting planımızı yükseltebiliyoruz.

Yine de yeterli bütçeye sahip kullanıcılar için başlangıçta ideal hosting planını tavsiye ediyoruz.

Güzel hosting alan adı belirleme

Hosting planınızı seçtikten sonra uygun bir alan adı belirlemeniz gerekir. Bu arada güzel hosting seçtiğiniz hosting planının yanında sadece .site ve .online uzantılı ücretsiz alan adı vermektedir.

Bu iki uzantıyı da kullanmak istemezseniz uygun bir fiyata istediğiniz uzantıda yeni bir domain kaydedebilirsiniz.

Bunun için üst görseldeki gibi alan adı yapılandırması sayfasında istediğiniz alan adını yazıp “Uygunluğu Kontrol Et” butonuna tıklayarak alan adını sorguluyoruz.

Sorguladığınız alan adı kaydedilmeye müsaitse “Devam” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Güzel hosting ödeme döngüsü

Hizmet konfigurasyonunda ödeme sıklığını çok daha uygun olduğu için yıllık olarak seçebilir ve ayrıca isteğe bağlı olarak hosting planınıza ek özellikler tanımlayabilirsiniz.

Ödeme sıklığını ve isteğe bağlı özellikleri belirledikten sonra “Devam” butonuna tıklayarak devam edelim.

Gnet – Alan adı konfigürasyonu

Hizmet konfigürasyonunda alan adınız için ücretsiz olarak DNS yönetimi ve ek ücretle WHOIS kimlik bilgilerini gizleyebilirsiniz.

Bunlar da isteğe bağlı ek hizmetlerdir.

Gnet domain ve hosting almak – Ödeme

Ve son olarak sepetimizi kontrol ettikten sonra ödeme yapmak üzere sayfanın en altındaki “Ödeme” butonuna tıklayıp kayıt ve ödeme için gerekli alanları doldurarak siparişimizi tamamlıyoruz.

Güzel hosting’de hizmetlerinizle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız destek bileti oluştararak hızlı bir şekilde destek alabilirsiniz.

Domain ve hosting satın alırken dikkat etmeniz gerekenler

Web siteniz için en uygun firmayı, hosting planını ve alan adını almanız için bu başlık altında size bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle alan adınızın çok uzun olmamasına ve alan adınızı belirlerken türkçe karakterler kullanmaya dikkat edin. Ayrıca daha prestijli olduğu için önce .com sonrasında .net uzantısını tercih edin.

Hosting planı seçerken de mutlaka özelliklerine bakın.

Site dosyalarınız için yeterli disk alanı, aylık trafik sınırı, hosting üzerinde maksimum barındırabileceğiniz site sayısı, ücretsiz SSL ve site domaini ile e-posta açma sınırı (info@siteadi.com gibi) en önemli özelliklerdir.

Bunların dışında memnun kalmamanız durumunda ne kadar süre içerisinde iade alabileceğinizi de göz önünde bulundurun.

Yazımızda yer verdiğimiz firmalar Türkiye’de hizmet veren en iyi hosting firmalarıdır ancak siteniz için uygun olmayan bir hosting planı seçerseniz istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Eğer bu konuda kararsızsanız ve konuyla ilgili aklınıza takılan başka soru işaretleri varsa hemen aşağıdan bize yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir