Hosting Sorgulama: Sitenin Hosting Firmasını Öğrenme

Bir web sitesinin hangi hosting firmasını kullandığını öğrenmenin birkaç yöntemi vardır. Bu yöntemlerden birisi ve en basiti hosting sorgulama sitesi kullanmaktır.

Bir sitenin hostingini bulmak için size ilk olarak My hosting Finder aracını önerebilirim. My hosting Finder basit bir hosting bulma sitesidir. Hosting bilgilerini öğrenmenizi sağlayan bu site oldukça güvenli ve son derece hızlı bir şekilde hosting firması sorgulamanızı sağlamaktadır.

Myhostingfinder.com adresine gittikten sonra yapmanız gereken tek şey hosting firmasını öğrenmek istediğiniz web sitesi adresini yazmak ve hosting sorgulama butonuna tıklamak.

Yaptığınız site hosting sorgulamasından sonra direk olarak hemen altta eklediğim ekran görüntüsündeki gibi bir sonuç bölümüne geleceksiniz.

Hosting sorgulama - Bir sitenin web hosting firmasını öğrenmek
My Hosting Finder hosting sorgulama

Ekran görüntüsünde örnek olarak example.com’u sorguladığımızda sitenin hosting firması bilgisini, sunucu lokasyonunu, hosting ip adresini ve ayrıca nameserver adreslerini öğrendik.

Bunların yanında sunucu lokasyonunu harita üzerinden de görebilirsiniz.

Hosting sorgulama bilgileri

Hosting bulma sitesi My hosting Finder sonuçlarındaki web site ve hosting bilgileri hakkında size kısaca bilgiler vermek istiyoruz.

Hosting Provider: Buradaki bilgi sorguladığınız web sitesinin kullandığı hosting firmasını belirtiyor.

Ancak şöyle bir durum var; Hosting sorgulamasında karşınıza çıkan “Hosting Provider” bilgisi yani sitenin hosting sağlayıcısı marka adı yerine kurumsal ismini kullanıyor olabilir.

Yani xhosting.com firması kurumsal olarak “Internet Services LTD.” unvanına sahipse whois hosting sorgulaması sonucunda “Internet Services LTD.” ismi çıkar.

Location: Sunucunun konumunu belirtir ve hemen yandaki haritadan da sunucu konumunu görüntüleyebilirsiniz.

Country: Hosting firmasının hangi ülkeden hosting hizmeti sağladığını gösteren bilgidir.

Server IP: Sunucu ip adresini gösterir.

Nameservers: Web sitenin güncel olarak kullandığı isim sunucularını gösterir. Eğer hosting provider bilgisinde firmanın marka adı değil de unvanı yer alıyorsa nameservers bilgilerinden yola çıkarak web sitesinin hangi hosting firmasında bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Website owner information: Web sitesinin sahibi hakkında bilgi edinmek için hızlıca WHOIS sorgulaması yapmanızı sağlayan otomatik bir bağlantının bulunduğu alandır.

Bu bağlantıya tıklayarak adının sahiplik bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

Tabi WHOIS bilgileri gizlenmişse buradan web site sahibi hakkında bilgi edinemezsiniz.

CloudFlare kullanan bir web sitenin hosting firması bulunabilir mi?

Birçok web sitesi sahibi gerek güvenlik gerek hız gerekse gizlilik için cloudflare kullanmaktadır. Ücretsiz sürümü bulunduğu için de kullanımı oldukça yaygındır.

Eğer sorguladığınız web sitesi cloudflare gibi bir cdn servisi kullanıyorsa gerçek sunucu bilgilerini yani hosting firmasını öğrenmek neredeyse imkansızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HOSTING BLOG & REHBERLER