Forum Sitesi Kurmak: En iyi Forum Yazılımları

Kendi topluluğunuzu oluşturmak istiyorsanız forum sitesi kurmak harika bir fikir olabilir. Bunun için hazır olarak kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz birçok forum yazılımı var.

Ancak forum sitelerinde çok fazla aktif işlem olduğu için forum yazılımları sağlam bir web hosting hizmetine ihtiyaç duyarlar.

Bunun için sizlere tavsiye ettiğimiz en iyi hosting firmalarını tercih edebilirsiniz. Bu hosting firmaları güçlü sunuculara sahiptirler ve en son teknolojileri kullanırlar.

Az önce belirttiğimiz gibi birçok forum yazılımı mevcut ve bu yüzden tercih yapmakta zorlanabilirsiniz. Ancak hepsinin incelemek için bir örnek demo sitesi bulunur.

Forum sitenizi kurmadan önce örnek demo sitelerini inceleyerek forum yazılımları hakkında daha iyi bir fikre sahip olabilir ve tercihinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

Flarum

Forum sitesi kurmak için en iyi ücretsiz forum yazılımları - Flarum demo
Forum sitesi kurmak için ücretsiz forum yazılımı

Flarum son zamanların en çok beğenilen, modern bir tasarıma ve yapıya sahip hızlı, ücretsiz ve açık kaynaklı bir forum yazılımıdır.

Forum sitesi kurmak için bu listedeki hoşunuza gidebilecek belki de en iyi forum yazılımlarından biridir ve kullanımı diğerlerine göre çok daha basittir.

Modern kullanıcı arayüzü, sadelik için stilden ödün vermeyen ücretsiz bir forum yazılımı arayanlar için mükemmel bir tercihtir.

Flarum forumun ana sayfasında kullanıcıların filtreler aracılığıyla sıralayabilecekleri konuların bir listesi bulunur. (en son, en iyi, en yeni, en eski, popüler vs.)

Ayrıca flarumda bulunan kenar çubuğu, forumunuzdaki tüm kategorilere hızlı bir erişim sağlar.

Flarum demo sitesini inceleyin

Flarum kurulumu hosting üzerinde SSH erişimi gerektirir. Eğer flarum kullanmak istiyorsanız ve yardıma ihtiyacınız varsa bu içeriğe en alttan e-posta adresinizle birlikte bir yorum gönderin.

MyBB

Forum yazılımları – MyBB

MyBB, en popüler ücretsiz açık kaynaklı forum yazılımlarından biridir. Tasarımı, içerik yönetim sistemi her ne kadar WordPress’e benzese de WordPress ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

MyBB’de tartışma konuları, özel mesajlaşma ve denetleme birçok özellik vardır. Yani temel olarak bir forumda olması gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Tabi ki sitenizi geliştirmek isterseniz MyBB eklentilerini kullanabilir. Birçok eklentiyi MyBB topluluğunda bulabilirsiniz.

Ayrıca MyBB için hazırlanmış birçok premium ve ücretsiz tasarım da bulunmaktadır. Bununla beraber eğer kodlama bilgisine sahipseniz kendi tasarımınızı da oluşturabilirsiniz.

MyBB demo sitesini inceleyin

XenForo

Premium ücretli forum yazılımı – XenForo

Mutlaka Xenforo kullanan bir forum sitesine üye olmuş ve daha önce Xenforo’yu yakından inceleme fırsatınız olmuştur.

Profesyonel forum sitesi kurmak istiyorsanız Xenforo kullanmayı düşünebilirsiniz.

XenForo ücretli profesyonel forum yazılımı olarak en çok tercih edilenlerden birisidir. Birçok popüler forum sitesi Xenforo kullanmaktadır.

Ücreti de diğer ücretli forum yazılımlarına göre oldukça uygundur. Kendi kendine barındırılan bir lisansın maliyeti 160 dolardır.

Ancak yazılım kendi sunucunuzda barındıracaksanız lisans ücretleri ayda 60 dolardan başlar .

Kullanıcı arayüzü gerçekten basit ancak günümüzde artık pek modern tasarım olarak karşılanmıyor.

XenForo’nun sayamayacağımız birçok özelliği bulunur. Mesela yöneticiler ve moderatörler alt forumlarla yapı oluşturabilir. Kullanıcılar genel tartışmalar, soru-cevap tarzı gönderiler ve anketler oluşturabilir.

Ayrıca bir WYSIWYG editörü ile belirli konuları izleyebilir ve daha iyi mesajlar yazabilirler.

Kullanıcılarınız ayrıca sosyal medya hesapları üzerinden kolayca kayıt olup giriş yapabilir, profillerini düzenleyebilirler.

XenForo demo sitesini inceleyin

vBulletin

Profesyonel forum sitesi kurmak
Profesyonel ücretli forum yazılımı – vBulletin

vBulletin 20 yılı aşkın bir süredir var olan profesyonel başka bir ücretli forum yazılımıdır ve sayısız büyük forum sitesi tarafından halen kullanılmaktadır.

Şimdiki rakipleriyle karşılaştırdığımız zaman oldukça eski bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ancak halen dünyanın en güçlü forum yazılımlarından biridir.

AI teknolojisi tarafından desteklenen etkileşim özellikleri de dahil olmak üzere platformlarını daha da geliştirdiler.

vBulletin hem bulut barındırma hem de kendi kendine barındırma seçenekleri sunar. Ayrıca teknik veya kodlama bilgisine sahip olan ve olmayanlar tarafından platformlarının tam erişilebilir olmasını sağlar.

vBulletin’in arayüzü eski ama kullanımı kolaydır ve vBulletin kullanmayı seçerseniz 20 dakikadan kısa sürede kurulabilir.

Eğer vBulletini kendi sunucunuzda kuracak ve kullanacaksanız tek seferlik olarak 249$ karşılığında lisans satın almanız gerekir.

Ancak vBulletin tarafından barındırılan planları da tercih edebilirsiniz. Barındırılan planlar ayda 14.99$’dan başlamaktadır.

vBulletin demo sitesini inceleyin

Simple Machines Forum (SMF)

SMF forum

Simple Machines Forum da (SMF) ücretsiz olarak kullanabileceğiniz açık kaynaklı en iyi forum yazılımlarından biridir.

Kullanıcı arayüzü biraz eski olsa da oldukça hızlı ve temiz kodlanmış bir yapıya sahiptir.

SMF’nin oldukça aktif bir topluluğu da var. Yani yardıma ihtiyacınız olduğunda bütün sorularınıza topluluğa sorabilirsiniz.

SMF’yi geliştirmek için kullanabileceğiniz 1250’den fazla tema ve 2.000’den fazla eklenti bulunur.

SMF demo sitesini inceleyin

phpBB

phpBB forum

phpBB ücretsiz ve açık kaynak kodlu en iyi ve popüler forum yazılımları arasındadır.

Tabi geçmişte çok daha popülerdi ve forum sitesi kurmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yazılımlardan biriydi.

phpBB ilk olarak 2000 yılında kuruldu. Hala gelişiyor olması ve dijital trendlere ayak uydurmak için yazılımlarını ve özelliklerini sürekli olarak güncelliyor olmaları gerçekten takdire şayan.

phpBB forum sitenizi geliştirmek için çok fazla özelleştirilebilirlik sağlar ve tamamen ücretsizdir.

Ücretsiz bir forum yazılımının kullanıcılara seçim yapabilecekleri çok çeşitli özellikler sunması büyük bir artı.

Ayrıca satın alabileceğiniz ve kullanabileceğiniz oldukça hoş birçok hazır tasarımları vardır.

phpBB demo sitesini inceleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HOSTING BLOG & REHBERLER