cPanel Alternatifleri: En iyi Hosting Kontrol Panelleri

Popüler hosting kontrol paneli cPanel’in yaptığı fiyat artışından sonra hosting firmaları dahil olmak üzere herkes cpanel alternatiflerine yöneldi.

cpanel belki de vazgeçilmez olduğunu düşündüğü için böyle karar aldı ancak kesinlikle yanılıyor!

Burada sizlerle paylaştığımız cpanel alternatifi en iyi hosting kontrol panelleri son derece güvenilir ve kullanışlıdırlar.

Buradaki hosting kontrol panelleri cpanel’in yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabiliyor. Hatta bazıları cpanel’den farklı olarak çok daha cazip özellikler sunuyor.

Bu paneller aldıkları destek ve gördükleri ilgi ile yakında çok daha popüler hale gelecek.

cPanel’in sektörde sadece alışılagelen bir kontrol paneli olduğunu düşünüyorum. Ancak tabi ki cpanel’in kararlığını, hızını ve arkasındaki desteği hiçbir zaman göz ardı edemeyiz.

Alternatif hosting kontrol panellerini hetzner ücretsiz 20€ vps kredisi ile deneyebilirsiniz. Ayrıca en iyi vps firmalarını da incelemenizi tavsiye ederiz.

En iyi cPanel alternatifi hosting kontrol panelleri

Alternatif bir hosting kontrol paneline geçiş yapmadan önce bu panelin projeniz ve işletim sisteminizle uygun olmayacağına dikkat etmelisiniz.

Çoğu ücretsiz deneme lisansı sunmaktadır ve alternatif panale tamamen geçiş yapmadan önce deneme süresi boyunca bütün testleri yapabilirsiniz.

1. Directadmin

cpanel alternatifi en iyi hosting kontrol panelleri - directadmin
cPanel alternatifi – Directadmin hosting kontrol paneli

Directadmin cpanel ve pleskten sonra en popüler hosting kontrol panelidir. İşlevsellik bakımından cpanel’e benzer ancak cpanel’den farklı olarak hızlı çalışacak şekilde oluşturulmuştur ve çok daha az sunucu kaynağı gerektiyor.

Ayrıca directadmin yaptığı en son tasarım değişikliklerinden sonra çok daha yoğun bir ilgiyle karşılaşmıştır.

Directadmin DNS kümeleme, kaynak kullanımı izleme, tek tıkla yedeklemeler, SSL, otomatik güncelleme gibi bütün temel özellikleri içerisinde barındırır.

İlk defa kullanıyorsanız çıkabilecek bazı sorunlarla baş etmek sizin için can sıkıcı olabilir ancak hiç merak etmeyin directadmin destek ekibi ve forumu ile yaşadığınız bütün sorunları rahatlıkla çözebilirsiniz.

Directadmin sitesine gidin

2. Plesk

En iyi hosting kontrol panelleri - Plesk panel
En iyi cpanel alternatifleri – Plesk panel

Aynı zamanda windows için de destek sunan tek web hosting kontrol paneli plesk son derece güçlü ve popüler bir paneldir. Ayrıca cpanele göre fiyatı da uygundur.

Plesk cpanelin neredeyse bütün temel işlevlerine sahiptir ve temel işlevlerine ek olarak işlevselliği genişletebileceğiniz birçok uzantısı bulunur.

Tabi şunu da eklememiz gerekir ki plesk cpanel’in de sahibi olan aynı şirkete aittir. Bu yüzden cpanel alternatifi ararken birçok kişi plesk’i kullanmak konusunda tereddüt etmektedir.

Plesk sitesine gidin

3. Virtualmin

cPanel alternatifleri web hosting kontrol panelleri
En iyi hosting kontrol panelleri – Virtualmin

Virtualmin webmin’in üzerine inşa edilmiş popüler hosting kontrol panellerinden birisidir. Ayrıca ücretli sürümün dışında oldukça sağlam bir şekilde tasarlanmış ücretsiz açık kaynaklı bir sürüm sunmaktadır.

Birçok özelleştirme seçeneğine ve kaba kuvvet koruması, iki faktörlü kimlik doğrulama gibi birçok güvenlik özelliklerine sahiptir ancak arayüz olarak bir çağ dışı kalmış gibi.

Virtualmin sitesine gidin

4. InterWorx

InterWorx hosting kontrol paneli

Adı sektörde pek duyulmasa da bence directadminden sonra hosting firmaları için de en iyi cpanel alternatifleri arasında olan interworx oldukça güçlü bir web hosting kontrol panelidir.

Interworx’da sunucu ve istemci olarak iki farklı bölüm vardır. nodeworx sunucu yönetim bölümüdür ve bu bölümde veritabanı yönetimi, virüs koruması, güvenlik duvarı gibi sunucu kontrol araçları bulunur.

İkinci bölüm olan siteworx ise siteleri yapılandırmanıza, istatistikleri görmenize ve birçok yazılımı yüklemenize olanak tanıyan bölümdür.

Interworx’da bu özelliklerin hepsi bir arada bulunur ve fiyatları da gerçekten çok caziptir.

InterWorx sitesine gidin

5. ISPmanager

ISPmanager - En iyi linux hosting kontrol paneli
ISPmanager – Linux web hosting kontrol paneli

ISPmanager, hem özel sunucu hem de VPS yönetimine uygun, web yöneticilerinden hosting firması sahiplerine kadar herkes için harika bir cpanel alternatifi linux hosting kontrol panelidir.

Bu hosting kontrol paneli diğer panellerde de olduğu gibi bütün temel işlevleri içerisinde bulundurur.

Yani ISPmanager ile güvenlik duvarını yapılandırabilir, tek tıkla SSL sertifikası kurabilir, posta kutuları için spam filtreleri ayarlayabilir ve hatta dropbox gibi harici depolamaya yedeklemeleri aktarabilirsiniz.

Fiyatlandırması da uygun olan ISPmanager’ı kendi web sitesinden detaylı bir şekilde inceleyebilir ve deneyebilirsiniz.

ISPmanager sitesine gidin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HOSTING BLOG & REHBERLER