En iyi Hazır Web Sitesi: Hızlı Site Oluşturucuları

Web sitesi oluşturucuları kodlama gibi hiçbir teknik bilgi veya beceriye sahip olmadan kolay ve hızlı bir şekilde hazır web sitesi oluşturmanıza yarayan harika araçlardır.

Sitenizde olmasını istediğiniz özellikleri veya hayalinizdeki tasarımı tek tıkla veya sürükle bırak şeklinde ekleyebileceğiniz en iyi hazır web sitesi oluşturucusu ile sitenizi bugün dakikalar içerisinde kurabilirsiniz.

Wix

10,000+ değerlendirme

GoDaddy (Site mimarı)

3,000+ değerlendirme

Site123

5,000+ değerlendirme

Jimdo

2,000+ değerlendirme

WordPress (com)

5,000+ değerlendirme

Weebly

1,000+ değerlendirme

Evet, hazır web site oluşturucuları ile dakikalar içerisinde harika bir web sitesi kurabilirsiniz. Bunun dışında güvenlik, optimizasyon, tasarım gibi bakım çalışmaları ile uğraşmazsınız.

Ve tabi hazır web sitesi firmaları ile web sitesi tasarlamak maliyet açısından da sıfırdan bir web sitesi yaptırmaktan çok daha uygundur.

Peki site oluşturucuları ile ne tür web siteleri oluşturulabilir?

Site oluşturucuları ile kurumsal web sitesi, kişisel web sitesi, blog sitesi, portföy sitesi, fotoğrafçı sitesi, e-ticaret sitesi, restoran sitesi, otel sitesi gibi birçok farklı türde web sitesi kurmanız mümkün.

Hazr web sitesi firmaları neredeyse her sektör için yüzlerce tasarım (şablon) sunarlar.

Ancak forum, ilan sitesi, sosyal içerik sitesi gibi daha spesif web sitesi türlerini site oluşturucuları ile kurmanız zordur. Bu tür siteler için özel yazılımlar kullanabilir veya hosting firmalarından web hosting satın alıp wordpress kurabilirsiniz.

Site oluşturucusunu nasıl seçmeliyiz?

İyi bir deneyim için hazır web site oluşturucusunu seçerken bazı unsurları göz önünde bulundurmalıyız.

Kullanım kolaylığı: Birçok kişinin web sitesi oluşturucusunu tercih etmelerinin nedeni zaten daha kolay bir şekilde web sitesi tasarlamaktır.

Bu yüzden karışık ve kullanımı zor bir site oluşturucusu pek işimize yaramaz. İyi bir site oluşturucusu sürükle ve bırak oluşturucu, kolay düzenleme araçları ve özelleştirme seçenekleriyle birlikte gelmelidir.

En iyi site oluşturucularını seçerken basit, kullanıcı dostu bir arayüze sahip firmaları araştırdık.

SEO uyumlu: SEO tabi ki sadece site içi optimizeden ibaret değildir ancak SEO’nun bir bütün olduğunu kesinlikle unutmamamız gerekir.

En iyi hazır web sitesi oluşturucuları %100 olarak SEO uyumlu ve güncel bir yapıya sahip olmalılar.

Örneğin optimize edilmiş yazılım ve SEO ayarları için ek özellikler sitemizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için oldukça önemlidir.

Müşteri desteği: Site oluşturucularının kullanımı ile ilgili yardıma ihtiyacınız olabilir veya beklenmedik bir teknik sorunla karşılaşabilirsiniz.

Tam da bu durumlarda firmalardan istediğiniz zaman teknik destek almanız gerekir.

Fiyatlandırma: Her web site oluşturucusunun özelliklerine göre farklı planları vardır ve bu planlar özelliklerine göre de fiyatlandırılmıştır.

İşiniz için oluşturmak istediğiniz web sitesine uygun bir plan seçmeli ve belli bir ücret ödemelisiniz.

İnceleme yazımızda kendi web sitenizi en uygun fiyatlara oluşturabileceğiniz site oluşturucularına yer verdik.

Ayrıca site oluşturucularının ücretsiz bir deneme süresi olup olmadığına ve her planda ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL, ücretsiz e-posta hesabı gibi özellikler sunup sunmadığını da kontrol ettik.

Şablon çeşitliliği: Bir web sitesi oluştururken en çok dikkat ettiğimiz şeylerden biri site tasarımıdır.

Kaliteli bir kullanıcı deneyimi için ilgi çekici, temiz ve hoş bir tasarıma sahip olmak büyük bir avantajdır. Site tasarımının itibarınızdan satışlarınıza kadar önemli ölçüde etkisi vardır.

Wix – tr.wix.com

Hazır web siteleri - En iyi site oluşturucuları
Wix hazır web sitesi – En iyi web sitesi oluşturucuları

Sitenizi kurun

Wix dünyanın en popüler ve en çok tercih edilen hazır web sitesi oluşturucularından birisidir. Diğer birçok site oluşturucusuna göre birçok özellik içerir ve fiyatı da gayet uygundur.

Dünya çapında hizmet veren Wix’in Brezilya, Kanada, Almanya, Hindistan, İrlanda, Litvanya, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletlerinde ofisleri vardır.

Wix’te neredeyse her site konseptine uygun şablon bulabilirsiniz ve sitenizi kolay bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

İster bir blog ister bir e-ticaret sitesi nasıl bir site kurmak istiyorsanız Wix ile çok rahat bir şekilde kendi sitenizi kurmanız mümkün.

Ayrıca Wix’in üçüncü taraf uygulamalarını kullanarak sitenize sosyal medya paylaşım eklentileri, iletişim formları fotoğraf galerileri ve topluluk formu gibi özellikler ekleyebilirsiniz.

(bkz: Wix App Market)

Wix’i ücretsiz bir şekilde deneyebilirsiniz ancak sitenize “siteadiniz.com” gibi bir domain bağlamak ve wix reklamlarını kaldırmak için premium paketlerinden birine geçiş yapmanız gerekir.

GoDaddy site mimarı – tr.godaddy.com

En iyi web sitesi oluşturucuları
En iyi site oluşturucusu – GoDaddy web sitesi mimarı

Sitenizi kurun

Başta domain olmak üzere hosting, vps ve SSL gibi birçok web hizmetleri sunan GoDaddy’nin hazır web sitesi oluşturucusu web sitesi mimarı ile en iyi site oluşturucuları arasındadır.

Web sitesi mimarının kullanımı en az Wix kadar kolaydır ve fiyatı gayet uygundur. Ayrıca yıllık planlanızla birlikte ücretsiz alan adı kaydedebiliyorsunuz.

GoDaddy web sitesi mimarını geçmişten bugüne çok hızlı bir şekilde geliştirdi ve geliştirmeye de devam ediyor. Web sitesi mimarının sadece şablon olarak biraz eksik olduğunu belirtebiliriz.

Tıpkı Wix gibi GoDaddy web sitesi mimarını da 30 gün boyunca ücretsiz bir şekilde deneyebilirsiniz ve eğer memnun kalırsanız ücretli planlardan birini satın alabilirsiniz.

Satın almadan önce tabi plan özelliklerini incelemenizi ve ihtiyacınıza uygun planı seçmenizi tavsiye ederiz.

Jimdo – jimdo.com

Site oluşturuculari
Jimdo – En iyi web sitesi oluşturuculari

Sitenizi kurun

Jimdo kendi web sitenizi yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlayan dünyanın en iyi web sitesi oluşturucularından biridir.

Kurumsal bir web sitesinden veya bir blogdan bir e-ticaret sitesine kadar hemen hemen her türlü web sitesini hiçbir teknik bilgi ve beceriye ihtiyacınız olmadan kurabilirsiniz.

Jimdo’da Creator ve Dolphin olarak site kurmanın iki yolu vardır. Creator Jimdo’nun varsayılanı olarak tanımlayabiliriz. Eğer daha önce bir web sitesi oluşturucu ile az çok uğraşmışsanız kullanım size hiç yabancı gelmeyecektir.

Yine de daha önce site oluşturucu ile web sitesi kurmamışsanız da kullanımı pek zor olmayacaktır.

Dolphin, Creator’dan farklı olarak bir yapay tasarım zekası çözümüdür. Dolphin’de tek yapmanız gereken istediğiniz web sitesi türüyle ilgili yöneltilen bazı soruları yanıtlamaktır.

Cevaplarınıza göre Jimdo web sitenizi dakikalar içerisinde sizin için en iyi şekilde oluşturacaktır.

Hangisi daha iyi? Şöyle ki kontrolün tamamen elinizde olmasını istiyorsanız Creator’u tercih edebilirsiniz. Ancak Dolphin çok daha hızlıdır. Seçim sizin.

Site123 – tr.site123.com

En iyi hazır web sitesi
Web sitesi kurucuları – Site123

Sitenizi kurun

Kullanım kolaylığı açısından en basit hazır web sitesi oluşturucularından biri olan site123 ile web sitenizi dakikalar içerisinde kurabilirsiniz.

Siteye gittikten sonra başlayın butonuna tıklıyorsunuz ve hemen ardından nasıl bir web sitesi kurmak istediğinizi seçip devam ediyorsunuz.

Site123’ün premium planlarının fiyatı biraz yüksek ancak verdikleri hizmet de bir o kadar kaliteli.

Tabi premium plana geçmeden önce site123’ü de ücretsiz bir şekilde test edebilir ve deneme amaçlı web sitesi oluşturabilirsiniz.

WordPress.com – wordpress.com

Hazır web sitesi firmaları - En iyi site oluştucusu hangisi?
WordPress.com – En iyi site oluşturucuları

Sitenizi kurun

WordPress.com ücretsiz seçeneği bulunan ancak diğer site oluşturucuları gibi ücretsiz planında sınırlı özelliklere sahip bir diğer popüler web sitesi oluşturucudur.

En ucuz ücretli planı olan kişisel plan aylık 13 TL’dir. (Yıllık ödemede) WordPress.com kişisel planda da diğer planlara göre oldukça sınırlı özellikler sunuyor.

Yani google analytics, SEO ayarları, FTP erişimi, daha fazla özellik için eklenti kullanımı ve canlı destek için premium hatta kurumsal planı satın almanız gerekir.  

Şunu da belirtmemizde fayda var. wordpress.com ile wordpress.org arasında büyük bir fark vardır.

WordPress.org açık kaynak kodlu, ücretsiz, istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz (kodlar dahil), sınırsız tasarıma ve özelliklere sahip indirilebilir bir yazılımdır. Bu yazılımı kullanabilmek için sadece hosting firmalarından hosting hizmeti almanız gerekir.

Eniyihosting.net dahil olmak üzere web sitelerinin %30’undan fazlası wordpress.org alt yapısını kullanır.

WordPress.com ise tıpkı Wix gibi daha basit bir kullanım sunar ancak özellikler çok kısıtlıdır.

Weebly – weebly.com

Weebly – Site oluşturucuları

Sitenizi kurun

Ülkemizde adı pek duyulmasa da weebly kendini kanıtlamış en iyi web sitesi oluşturucularındandır.

50 milyondan fazla web sitesine ev sahipliği yapan weebly diğer site oluşturucularının aksine reklam yapmak yerine bütçesini daha çok alt yapısını geliştirmek için harcamıştır.

Özellikle bir e-ticaret sitesi kurmayı planlayanlar için önerebileceğimiz gelişmiş özelliklere sahip bir platformdur.

Weebly’de de ücretsiz bir plan bulunur ancak diğer site oluşturucularında olduğu gibi sitenin altbilgisinde bir reklam gösterir ve özel bir alan adı kullanımına izin vermez.

Bunun dışında tasarımlarının hepsi mobil uyumludur ancak az seçeğiniz vardır. Farklı tasarımlar için ek ücretler ödemeniz gerekir.

WordPress.org mu? Site oluşturucusu mu?

WordPress.org yazılımı daha kompleks bir yapıya sahiptir ve sorunlarla başa çıkmak bazen çok can sıkıcı olabilir.

Ancak site oluşturucularına göre çok daha gelişmiş, çok daha esnek ve yüzbinlerce eklentisiyle çok daha zengindir. Daha önce de belirttiğimiz gibi eniyihosting.net dahil olmak üzere web sitelerinin %30’dan fazlası wordpress.org alt yapısıyla kurulmuştur.

WordPress.org yazılımı da esasen bir web sitesi oluşturucusudur. Daha doğrusu açık kaynaklı ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir.

Başlarda wordpress.org sadece blog siteleri oluşturmak için kullanılıyordu ancak sonrasında öyle bir gelişti ki bugün wordpress ile neredeyse her türlü web sitesi yapmak mümkün hale geldi.

Evet wordpress ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım ancak wordpress kurulumu için hosting hizmetine ve bir alan adına ihtiyacınız var. (Site oluşturucuları da aynı şekilde çalışır)

Hosting ve alan adınızı satın aldıktan sonra wordpress’i indirmeye gerek kalmadan hosting firmasının müşteri panelinden kolayca kurabilirsiniz.

HOSTING BLOG & REHBERLER