En İyi Domain Siteleri – Alan Adı Firmaları

× Bizi takip edin ->Hosting haberleri ve aktif kampanyalardan haberdar olmak için bizi twitter'dan takip edebiirsiniz.
× Buraya reklam verin! Firmanızı, ürünlerinizi, web sitenizi tanıtmak için bizimle iletişime geçin

Bu yazıda domain satın almak isteyenler için en ucuz, en iyi domain sitelerini araştırdık ve inceledik. Bu listedeki domain firmalarından çok kolay ve hızlı bir şekilde uygun fiyatlara alan adı satın alabilirsiniz.

Listenin öncesinde en iyi domain sitelerini nasıl belirlediğimizi ve ilk defa alan adı satın alacak olanlar için de alan adı alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğinden bahsedeceğiz.

En iyi domain firmalarını nasıl belirledik?

Fiyatlandırma: Domain kaydetmek istediğimiz sitede kontrol edeceğimiz ilk şey fiyatlardır. Bazı domain firmaları ilk yıl için çok düşük fiyatlara alan adı kayıtları sunabilir ancak yenileme fiyatlar bir o kadar yüksek olabilir.

Alan adları yenilenmedikeri zaman herkese açık olarak tekrardan boşa düşerler. En az 1 yıl için domain kaydedebilirsiniz ve domain’i tek seferde 10 yıla kadar kaydedebilirsiniz.

Eğer alan adınızı 1 yıllık olarak kaydedecekseniz seneye yenilemeyi unutmamak için otomatik ödeme seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Transfer: Alan adları bir domain firmasından başka bir domain firmasına taşınabilirler. Eğer domain firmasından herhangi bir sebepten ötürü memnun kalmadıysanız alan adınızın kolayca transfer edilmesi gerekir.

Ancak şunu unutmayın yeni kaydedilen bir alan adı ilk 60 gün boyunca başka firmaya transfer edilemez. Bu kuralı koyan domain firmaları değil internet tahsisli sayılar ve isimler Kurumu ICANN’dır.

Sona erme politikası: Fiyatlandırma bölümünde de belirtitğimiz gibi alan adları belirli bir süre için kaydedebilir ve alan adınızı sona erme tarihinden önce yenileyebilirsiniz.

Yenilemeyi unutursanız alan adınızın süresi dolar ve boşta kalır. Yani isteyen herkes tarafından alınabilir.

Bunu engellemenin en kolay yolu otomatik ödeme talimatıdır. Alan adınızın süresi dolduğunda herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan yenileme ücreti kartınızdan çekilir ve alan adınızın süresi uzatılır.

Ancak kartın son kullanma tarihinin geçmesi veya oluşabilecek herhangi teknik bir sorundan dolayı bu işlem gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden domain firmalarının sona erme politikaları önemlidir.

Bazı firmalar alan adının süresi dolduktan sonra bile ek süre tanır. Bu ek süre hayat kurtarıcı olabilir.

Whois gizleme: Bir alan adı kaydettiğiniz zaman whois sorgulama sitelerinde sahiplik bilgileriniz açık bir şekilde görünür. Bu bilgilerin kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılmasını engellemek için gizlemenizi öneririz.

Domain firmaları opsiyonel olarak domain sahiplik bilgilerini gizleyebilir. Bazı firmaları ücretsiz olarak whois gizleme sunarken bazıları da bunun için ek ücret talep ederler.

1. Namecheap – namecheap.com

En iyi domain siteleri – Namecheap

Domain sorgulayın

En iyi domain firmaları yazımızın ilk sırasını en uygun fiyatıyla ve ücretsiz whois koruması özelliği ile namecheap alıyor.

Namecheap dünyanın en büyük ve en güvenilir domain firmalarından biridir ve fiyatları da oldukça rekabetçidir. Çok uygun fiyatlara yeni bir alan adı kaydedebilir ve aynı şekilde alan adınızı yenileyebilirsiniz.

Üstelik kripto para ile ödeme seçeneği mevcuttur.

Kontrol paneli diğer firmalara göre biraz daha karışık gibi görünse de son derece kullanışlıdır.

Ayrıca 7/24 yardım alabileceğiniz bir de canlı chat desteği (ingilizce) vardır ve gerçekten çok ilgililer.

2. Dynadot – dynadot.com

En iyi domain firmaları – Dynadot

Domain sorgulayın

En az namecheap kadar kaliteli bir alan adı firması olan dynadot en iyi domain sitesi listemizin 2. sırasında. Fiyatları gayet uygun olan bu firma yüzlerce uzantı desteklemektedir.

Öyle ki .COM uzantı domaini 8$ gibi ucuz bir fiyata kaydedebiliyorsunuz ve whois koruması da ücretsiz. Bu ek olarak dynadot müşterilerine ücretsiz web sitesi oluşturucusu da sunmaktadır.

Bu web sitesi oluşturucusuna alan adınızı ücretsiz olarak bağlayabilir ve sitenizi yayınlayabilirsiniz.

Ancak site oluşturucusunun ücretsiz sürümünde sadece bir sayfa yayınlayabiliyorsunuz, bir e-posta adresi alabiliyorsunuz ve sitenizde dynadot reklamları yayınlanıyor.

Eğer site oluşturucusundan reklamları kaldırmak ve daha fazla özelliğe sahip olmak isterseniz pro planına geçiş yapabilirsiniz.

3. GoDaddy – tr.godaddy.com

En iyi domain firmaları – GoDaddy

Domain sorgulayın

Bünyesinde en çok alan adı barındıran ve neredeyse her ülkede faaliyet gösteren godaddy en iyi domain siteleri listemizin 3. sırasında.

Godaddy imajıyla ve kullanışlı kontrol paneliyle gerçek bir efsane olsa da fiyatları için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Ucuz fiyatlara domain kayıt imkanı veren godaddy’nin yenileme fiyatları biraz yüksek. Ayrıca whois koruması için ek olarak yıllık 30 TL talep ediyor.

4. Porkbun – porkbun.com

En güvenilir domain firmaları – Porkbun

Domain sorgulayın

Adı GoDaddy ve Namecheap kadar duyulmasa da en az bu iki domain firması kadar kaliteli bir firma olan Porkbun listemizin 4. sırasında yer alıyor.

Porbunu yüzlerce domain firmasından ayıran en önemli tarafı uygun fiyatları ve ücretsiz whois koruması. Öyle ki bazı zamanlar 5-6 dolar gibi çok ucuz fiyatlara alan adı kaydetmenize imkan veriyor.

Arayüzü oldukça basittir ve kripto para dahil olmak üzere birçok ödeme yöntemi sunar.

5. İsimtescil – isimtescil.net

İsimtescil

Domain sorgulayın

Türkiye’nin en büyük alan adı firmalarından olan isimtescil en iyi domain firmaları listemizin 5. sırasında yer alıyor.

570 binden fazla domain uzantısının satışını ve desteğini sağlayan şirket ICANN’ne bağlı olarak faaliyetlerine 1998’den beri devam etmektedir.

isimtescilinternet hizmetleri dışında marka ve patent hizmeti de vermektedir.

6. IHS telekom – ihs.com.tr

En iyi alan adı firmaları hangileri?

Domain sorgulayın

1999 yılından bu yana veri merkezi ve bulut bilişim servisleri sağlayan IHS telekom 2007 yılında ICANN tarafından akredite edilerek alan adı sektöründeki yerini almıştır.

Türkiye’de en uygun fiyata alan adı satın alabileceğiniz en iyi domain firmalarından biridir.

Kontrol paneli biraz eski ve kullanışsız gibi görünse de oldukça basittir. Ayrıca yaşadığınız sorunlar için destek bileti ile 7/24 destek alabilirsiniz.

7. Natro – natro.com

Natro

Domain sorgulayın

Alan adı kaydedebileceğiniz en iyi domain siteleri arasında natro da bulunuyor.

Uzun yıllar Türkiye’de hosting, domain ve sunucu gibi web hizmetleri veren Natro yakın zamanda team.blue şirketi tarafından satıldı ancak faaliyetlerine aynen olduğu gibi devam etmektedir.

Diğer firmalarda da olduğu gibi ilk yıl natro’dan uygun fiyatlara domain kaydetmeniz mümkün.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir