En İyi VDS / VPS Firmaları – Bulut (Cloud) Sanal Sunucu

× Bizi takip edin ->Hosting haberleri ve aktif kampanyalardan haberdar olmak için bizi twitter'dan takip edebiirsiniz.
× Buraya reklam verin! Firmanızı, ürünlerinizi, web sitenizi tanıtmak için bizimle iletişime geçin

Bu yazıda yüksek ziyaretçi sayılarına sahip, büyük veya orta ölçekli projeleriniz için en iyi vps bulut sanal sunucu firmalarını inceledik.

Evet, web sitelerimiz yüksek ziyaretçi sayılarına ulaştığında veya büyük, orta ölçekli bir web projesi başlatmak istediğimizde paylaşımlı hosting hizmeti yetersiz kalabiliyor.

Hosting planlarının izin verilmeyen, kısıtlanan özelliklerine takılı kalmamak için VPS hizmeti almak uygun bir çözüm olabilir.

VPS hizmetini tıpkı paylaşımlı hosting hizmeti gibi birçok firmadan kolayca kiralayabiliyoruz ancak VPS kurulumu, yönetimi ve güvenliği için teknik bilgiye ihtiyacınızın olduğunu belirtmemiz gerekir.

VPS hizmeti sağlayan bu firmalar size her konuda destek vermezler.

Eğer teknik bilgiye sahip değilseniz freelance platformlarından kendinize bir danışman bulabilirsiniz. Tabi zamanınız varsa sizin de bu işlemleri araştırıp deneyerek yapmanız mümkün.

En iyi VPS (bulut sanal sunucu) firmalarını nasıl belirledik?

En iyi vps firmalarını belirlerken uygun fiyat, faturalandırma, donanım, veri merkezi sayısı, güvenlik ve güvenilirlik gibi unsurları göz önünde bulundurduk.

Uygun fiyat / Faturalandırma: Her incelememizde olduğu gibi en iyi VPS firmaları incelememizde de öncelikle fiyatları değerlendirdik.

Ayrıca hizmetin nasıl faturalandırıldığını da açıklamalarımızda belirttik. Bazı firmalar hizmetleri saatlik olarak faturalandırırken bazıları aylık olarak faturalandırmaktadır.

Donanım: İyi bir VPS firmasının sunucuları en son teknolojilere sahip olmalıdır. Bu sitelerimizin yüksek performans ve kesintisiz çalışması süresi için olmazsa olmazdır.

Burada tavsiye ettiğimiz bütün VPS firmalarının sunucuları SSD diskler dahil olmak üzere güçlü donanımlara sahiptir.

Veri merkezi sayısı: Firmaların birçoğu birden fazla veri merkezine sahiptir ve VPS barındırmak için firmaların sunduğu veri merkezi konumlarından istediğinizi seçebilirsiniz.

Güvenlik ve güvenilirlik: Verilerimizin güvende olduğundan her zaman emin olmak isteriz. Gerek DDoS koruması gerek yedeklemeler gerekse veri merkezinde alınan teknik önlemler çok önemlidir.

Firmaların bazıları DDoS korumasını ücretsiz sağlarken bazıları bunun ek ücret talep ederler. Bunun dışında yedekleme hizmeti plan maliyetlerinin belirli bir oranında verilmektedir.

1. Vultr (vultr.com)

En iyi VPS – Vultr

Ücretsiz 100$ kredi

Vultr, dünya çapında 17 veri merkezine sahip, son derece güvenilir, yüksek performanslı cloud sanal sunucu sağlar.

Üstelik hizmetlerini denemeniz için size 30 gün boyunca geçerli 100$ hediye kredi vermektedir.

Kontrol paneli yerleşik, modern arayüze sahip ve oldukça kullanışlıdır. Ayrıca vultr hizmetlerinde saatlik olarak fiyatlandırma yapar.

Vultr’de yedekleme ve ddos koruması ek ücretler içerir. Bulut vps sunucunuz için yedekleme hizmeti almak isterseniz bu size plan fiyatınızın %20’si kadar mâl olacaktır.

DDoS korumasını için de aylık 10$ (saatlik 0,015$) ödemelisiniz.

2. InterServer (interserver.net)

En iyi sanal sunucu – InterServer

İlk ay sadece 0.01$

Interserver VPS hizmetini ilk ay için 0.01$ ile denemek için VPS sayfasından istediğimiz özellikleri belirledikten sonra BUY NOW butonuna tıklayın ve hesabınızı oluşturun.

Hesabınızı oluşturduktan sonra siparişinizi geçerken kupon kodu olarak 1cent yazın.

Sadece ABD veri merkize sahip interserver yüksek uptime ile yüksek performanslı bulut sanal sunucusuna sahiptir.

Faturalandırma aylık olarak yapılmaktadır ve fiyatları birçok firmaya göre çok uygundur.

Ayrıca verdikleri destek son derece hızlı ve çözüm odaklıdır. İstediğiniz zaman canlı sohbet veya müşteri panelinizden destek bileti oluşturarak yardım alabilirsiniz.

3. Hetzner (hetzner.com)

En iyi cloud sanal sunucu – Hetzner

Ücretsiz 20€ kredi

Almanya merkezli bir web barındırma şirketi olan hetzner yüksek performansı ve çok uygun fiyatlarıyla en iyi vps sanal sunucu listemizin 3. sırasında yerini alıyor.

Daha önce hetzner ile çalışmayanlar için hemen üstteki butona 20€ hediye başlangıç kredisi linkini ekledik.

Hetzner hizmetleri saatlik olarak faturalandırmakta ve DDoS koruması için ek olarak herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ancak yedekleme ücreti plan maliyetinin %20’si kadardır.

Şuan tam olarak 3 veri merkezine sahiptir ve kullanıcı paneli son derece basit, temiz bir arayüze sahiptir.

4. DigitalOcean (digitalocean.com)

Sanal bulut sunucu – DigitalOcean

Ücretsiz 100$ kredi

DigitalOcean, merkezi New York olan ve dünya çapında veri merkezleri bulunan dünyanın en büyük ve en popüler sanal sunucu firmalarından biridir.

(VPS barındırma için toplamda 12 veri merkezi konumuna sahiptir.)

Şirket geliştiricilere birden çok bilgisayarda aynı anda çalışan uygulamaları dağıtmaya ve ölçeklendirmeye yardımcı olur.

Digitalocean hizmetleri saatlik olarak faturalandırır ayrıca yeni müşterilere tam 60 gün boyunca geçerli 100$ ücretsiz başlangıç kredisi vermektedir.

Hemen üstteki butondan ulaşabileceğiniz ücretsiz kredi bağlantısıyla hesabınızı oluşturduktan sonra sunucunuzu kurmaya başlayabilirsiniz.

Digitalocean DDOS saldırılarını azaltmak için CloudFlare hizmetlerinin kullanılmasını önerir ve yedeklemeler için ek ücret ödemeniz gerekir.

5. OVHcloud (ovhcloud.com)

Sanal sunucu – Cloud VPS – OVHcloud

Planları inceleyin

OVH, merkezi Fransa olan VPS, özel sunucular, hibrit ve genel bulut çözümleri sunma konusunda uzmanlaşmış küresel bir sanal bulut sunucu barındırma sağlayıcısıdır.

Şirket, 4 kıtada 12 tesiste 30 veri merkezini yönetiyor, kendi sunucularını üretiyor, kendi veri merkezlerini kuruyor ve maksimum verimlilik elde etmek için kendi fiber optik küresel ağını kullanıyor.

OVHcloud’ta Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Polonya, Singapur, Birleşik krallık ve ABD olmak üzere toplam seçebileceğiniz 8 veri merkezi bulunmaktadır.

DDoS korumasını dahili olarak sunar ancak yedeklemeler için diğer firmalarda olduğu gibi ek ücret talep eder.

Kullanıcı arayüzü geçen yıl önemli ölçüde gelişti ve şimdi daha modern, makul derecede hızlı ama yine de biraz karmaşık olduğunu söyleyebiliriz.

NOT: Burada listelenen en iyi sanal sunucu firmalarının Türkiye’de veri merkezi yoktur. Eğer Türkiye lokasyon VPS hizmeti isterseniz güzel hosting’i (guzel.net.tr) önerebiliriz.

Sıkça sorulanlar

Bu başlık altında VPS hakkında merak edilenleri ve sıkça sorulan soruları cevaplıyoruz.

Eğer sorunuzun cevabını burada bulamadıysanız sorunuzu yazının hemen altından yorum olarak bize iletebilirsiniz.

VPS nedir? Ne işe yarar?

VPS açılımı “Virtual Private Server” yani “Özel Sanal Sunucu”dur. VPS hizmeti ile istediğiniz kadar kaynağa (RAM, CPU, Disk alanı vs.) sahip olabilirsiniz.

Web siteniz için VPS hosting, tüm bir sunucuyu kiralayabileceğiniz şekilde yapılandırılmıştır. Yüksek trafik alıyor veya bekliyorsanız VPS sizin için uygun bir çözüm olabilir.

VPS hosting ile paylaşımlı web hosting farkı nedir?

Paylaşımlı web hosting kaynakları sınırlıdır ve sunucuda bulunan diğer bütün web siteleri ile ortak kullanılır. (IP adresi dahil)

VPS ile web siteniz neredeyse adanmış bir sunucuda barındırılmış gibi çalışır, özel bir ip adresine ve istediğiniz kadar kaynağa sahip olursunuz. Yani VPS hosting sadece size özeldir.

Bulut bilişim (Cloud computing) nedir?

Tek bir makine yerine birbirine bağlanmış uzak sunuculardan oluşan ağdaki kaynakların kullanılması metoduna cloud computing yani buluş bilişim denir.

Bulut bilişim kolayca ölçeneklenebilir, güçlü, stabil ve akıcı olmakla birlikte oldukça esnektir.

VPS benim için uygun mu?

Yayınlayacağınız web sitesine göre değişir. Eğer blog gibi yeni ve küçük bir web sitesi kuracaksanız paylaşımlı hosting özellikle maliyet açısından sizin için çok daha uygundur.

Ancak daha fazla ram ve işlemci gücüne ihtiyacınız varsa kesinlikle sanal sunucu almanızı tavsiye ederiz.

Örneğin, yüksek sayıda ziyaretçiye sahip web siteleri, web uygulamaları ve online oyun gibi projeler için VPS en iyi seçim olacaktır.

Hangi hosting yönetim panelini kurmalıyım?

Özel sunucular için en çok tercih edilen hosting kontrol paneli WHM/cPanel’dir. Ancak cPanel’in en ucuz lisansı aylık 15$’dır ve bu lisans ile sadece 1 cPanel hesabı oluşturabilirsiniz.

Daha ucuza hosting kontrol paneli arıyorsanız plesk veya directadmin’i önerebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz olarak kullanabileceğiniz cyberpanel’i de deneyebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir